ExxonMobil se může stát lídrem v zelené energii. Pokud to povolí Trump

Americký ropný gigant ExxonMobil zveřejnil velké plány v zelené energii pro nadcházejících pět let. Každý rok by chtěl investovat 5 miliard dolarů do různých projektů udržitelné energie. Tím by se stal globálním lídrem v zelených projektech. Má to malý háček: americký prezident Donald Trump by nesměl zrušit daňové pobídky schválené za Joea Bidena.
Do loňského podzimu byla americká cesta za udržitelnou energetikou dávána za vzor, jehož směrem by se měl změnit evropský Green Deal. Pak byl ale zvolen Donald Trump a vyhlásil, že americká vláda žádné zelené projekty podporovat nebude, a naopak vše vsadí na dobývání fosilních paliv. Nicméně ačkoli svým dekretem již další těžbu ropy a plynu podpořil, zatím se mu nepodařilo zrušit daňové pobídky pro zelené projekty v rámci Inflation Reduction Act schválené v roce 2022.
Největší americký těžař ExxonMobil, jehož čelní představitelé kdysi označili snahy o udržitelnost za „soutěž krásy“, tak oznámil, že mezi lety 2025 a 2030 ročně nainvestuje do zelených projektů v průměru pět miliard ročně. Celkově by tak investice měly do konce dekády narůst na 30 miliard, což by z ExxonMobilu činilo největšího investora do udržitelnosti na světě.
I vedení společnosti ale počítá s tím, že nedojde k omezení daňových pobídek.
Firmy se připravují na novou éru ESG reportingu a povinnost referovat o udržitelnosti podle nové evropské směrnice. Letošní květen by pak mohl přinést i schválení odkladu povinnosti pro vybrané skupiny firem. Zavedení reportingu by ale společnosti neměly vnímat jen jako povinný diktát z Bruselu, nýbrž jako výzvu, která jim do budoucna přinese hodnotu, pomůže řídit rizika a zlepší i konkurenceschopnost, shodli se v odborné debatě Newstream lídři byznysu, z nichž někteří už sami mají s tímto reportingem i vlastní zkušenost.
České firmy od ESG neutíkají, spíše naopak, zaznělo na konferenci newstream.cz
Money
„Pro tento typ investic je zcela bezpodmínečné získat nějakou podporu ze strany státu,“ uvedla pro FT.com finanční ředitelka ExxonMobil Kathy Mikells.
Donald Trump se však zcela jistě bude pokoušet omezit financování podobných projektů. Je však otázka, zda se mu to podaří. Peníze pro tyto dotace totiž schválil Kongres a prezident je tak nemůže svévolně zrušit. To opět musí udělat všichni američtí legislativci.
Konkurence upouští od udržitelnosti
„Nové plány ExxonMobilu jsou výrazně vyšší než ty, které zveřejnil v roce 2021. Tehdy avizoval, že do konce dekády investuje 3 miliardy dolarů. Nyní to je 30 miliard dolarů,“ uvedl Jamie Smyth ze serveru FT.com. „Tato změna přichází ve chvíli, kdy zejména evropští rivalové ExxonMobilu značně snižují své plány v udržitelnosti kvůli tlaku investorů,“ dodává Smyth.
A evropští těžební giganti opravdu výrazně snižují odhady investic, které v zelených projektech v dalších letech chystají. Nejvíce se to podle odhadů datové společnosti Wood Mackenzie dotklo plánů BP, které snížilo roční plánované investice z téměř 6,5 miliardy dolarů na 1,75 miliardy dolarů. Ale osekání zelených investic plánuje také Shell (ročně o více než 2 miliardy) či norský Equinor (zhruba o 1,5 miliardy dolarů).
Současné vládě se vytýká mnohé, který slib ale naplnila dvojnásobně a s předstihem? Proč Evropa nahrála rozvoji zelených technologií v Číně? A z čeho plyne frustrace tuzemského průmyslu? Nejen na tyto otázky odpovídali zástupci byznysu i politiky v podcastové sérii Trendy v udržitelnosti, za níž stojí projekt [ta] Udržitelnost. Výběr zajímavostí z prvních sedmi dílů přináší následující text.
Česko zdatně snižuje emise, ale nad ESG reporty se firmy trápí
Money
Jediný z vážnějších konkurentů, který si zatím ponechává investiční plány, je TotalEnergies, který slibuje investovat kolem pěti miliard ročně. Podle odhadů Wood Mackenzie to však reálně bude spíše 4,5 miliardy dolarů.
Investice do vodíku
A na co se chystá ExxonMobil využít státních pobídek? Podle odborníků půjde zejména o dva typy investic. První je do vylepšení efektivity stávajících kapacit a jejich posun k udržitelnějšímu byznys modelu, druhým směrem pak jsou investice do zcela nových výrobních kapacit.
„ExxonMobil se zaměří na nové technologie, které značně zvýší konkurenceschopnost společnosti. Půjde tak zejména o nízkoemisní vodík, technologií na snižování uhlíkových emisí a lithium,“ odhaduje Tom Ellacott z Wood Mackenzie. Jedním z projektů by mohla být nová vodíková elektrárna poblíž města Baytown v Texasu, kde ExxonMobil vlastní rafinérii.
Obchodní půtky mezi USA a Čínou mají první konkrétní dopady. Obří e-shop Shein pro své americké zákazníky přichystal nový ceník. A ceny jsou o stovky procent vyšší. Nejvyšší nárůst zaznamenaly jednorázové kuchyňské utěrky. Jejich cena narostla téměř o 400 procent, uvádí agentura Bloomberg.
Shein masivně navyšuje ceny. V USA nejvíc podraží kuchyňské utěrky
Zprávy z firem
Řidiči nově zaplatí souhrnně takřka čtyři miliardy korun za rok. Evropská unie totiž plánuje povinné technické kontroly každoročně, ty navíc zdražují samy o sobě.
Lukáš Kovanda: Vlastnictví staršího vozu se prodraží, nejvíce v Brně
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.