Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

FBI získala zpět většinu bitcoinů z výkupného při útoku na Colonial Pipeline

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo získat zpět většinu výkupného v digitální měně bitcoin, které zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hackerům po nedávném kybernetickém útoku. Ten krátkodobě vyřadil z provozu největší americký ropovod. Bitcoiny získalo zpět nové oddělení vytvořené současnou administrativou prezidenta Joea Bidena. Oddělení je zaměřeno výhradně na boj s útoky využívající metodu ransomware, jež v poslední době zasáhly řadu kritických odvětví po celém světě.

Reklama

Skupina kybernetických zločinců známá jako DarkSide se začátkem května nabourala do počítačových systému firmy Colonial Pipeline ze státu Georgia, která obstarává dodávky asi poloviny veškerého benzinu na východní pobřeží USA.

Vedení firmy pak oznámilo, že z preventivních důvodů odpojili celý počítačový systém a zastavilo provoz svých ropovodů, aby se zabránilo dalšímu šíření viru. Společnost následně oznámila, že hackerům zaplatila v bitcoinech 4,4 milionu dolarů (91,7 milionu korun), což tehdy činilo 75 jednotek této digitální měny.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo vypátrat digitální peněženku patřící hackerské skupině a získat z ní zpět 63,7 bitcoinu. Vzhledem k tomu, že cena digitální měny v posledních týdnech významně poklesla, činí dnešní hodnota zpětně získaných prostředků asi 2,3 milionu dolarů (48 milionů korun).

Při útocích metodou ransomware hackeři většinou nainstalují do napadeného počítače škodlivý software, který zakóduje data na discích, čímž jej vyřadí z provozu. Ke zpřístupnění stroje je zapotřebí speciální šifrovací klíč, který nabízejí hackeři výměnou za zaslání výkupného. Rozšifrování dat na disku bez klíče je přitom v reálných podmínkách v podstatě nemožné.

Reklama

Soukromé společnosti výkupné hackerům často vyplácí, protože platbu výkupného považují za menší škodu než ztrátu dat a zborcení svých počítačových systémů. Úřady se firmy nicméně snaží od takového jednání odradit, protože tím aktivitu hackerů podporují.

Náměstkyně ministra spravedlnosti Lisa Monacová prohlásila, že oznámená úspěšná operace amerických úřadů ukazuje, že když firmy útok včas nahlásí úřadům, mají šanci, že získají svoje peníze zpět.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme