Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fiala: Investice do Net4Gas by se mohla vrátit do deseti let

Fiala: Investice do Net4Gas by se mohla vrátit do deseti let
Profimedia
 ČTK

Státní investice do společnosti Net4Gas by se mohla podle premiéra Petra Fialy (ODS) vrátit do deseti let. V odpovědi na písemnou interpelaci Marka Nováka (ANO) ministerský předseda uvedl, že koupě firmy je ekonomicky výhodná. Poukázal také na její strategický význam. Zadluženou společnost Net4Gas koupil loni státní podnik ČEPS. Protože Novák nebyl s odpovědí spokojený, nyní se věc dostane na jednání sněmovního pléna.

Novák v interpelaci z poloviny srpna napsal, že „investice může mít fatální dopad na české občany“. Plynovody Net4Gas se podle něj kvůli nezájmu o tranzit plynu přes Česko skoro nevyužívají a firma se nachází ve finančních problémech.

„Ačkoli se tranzit nyní prakticky zastavil, náklady na údržbu a splácení dluhů zůstávají stejné. Pokud se nenajde jiný způsob, jak tyto náklady pokrýt, hrozí, že budou přeneseny na české domácnosti,“ uvedl opoziční poslanec. Premiéra se ptal mimo jiné na důvody nákupu společnosti, na to, zda vláda zvažovala rizika, a na to, jak zajistí, aby náklady na údržbu plynovodů nebyly přeneseny na české spotřebitele.

Tchajwanská společnost Gogoro vytvořila síť z tisíců stanic pro výměnu baterií v elektrických skútrech na Tchaj-wanu

Firmy budoucnosti? Prestižní univerzita MIT vybrala ty, které pomáhají brzdit změnu klimatu

Časopis MIT Technology Review sestavil přehled 15 firem, jejichž inovativní nápady ukazují cestu ke zlepšení klimatických podmínek na zemi.

Přečíst článek

„Investice do Net4Gas je ekonomicky výhodná,“ napsal Fiala. Stát si hodnotu firmy podle něj ověřil posudky společnosti EY a londýnské pobočky banky Citygroup. Posudky podle premiéra už počítaly s nižšími příjmy firmy za tranzit plynu.

„Odhadovaná hodnota firmy byla o desítky procent vyšší než cena, kterou za ni zaplatil stát. Předpokládaná návratnost investice se očekává do deseti let, což je v případě strategických aktiv obvyklé,“ napsal premiér. Posudky vláda s ohledem na obchodní tajemství nezveřejní, vyplynulo z Fialovy odpovědi.

Stát při koupi uvedl, že za Net4Gas zaplatí nejvýše pět miliard korun, konečná částka však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Loni firma prodělala 1,7 miliardy korun, předloni zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy korun. Příčinou propadu byl podle médií výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy po vpádu Ruska na Ukrajinu.

„Kromě ekonomického hlediska má společnost také nenahraditelný význam pro zajištění spolehlivých dodávek na český trh,“ pokračoval premiér. Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích.

Rusové se dohodli s Maďary na možném zvýšení prodeje plynu

Rusové se dohodli s Maďary na možném zvýšení prodeje plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom podepsal s Maďarskem memorandum o možném zvýšení prodeje plynu. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navzdory válce na Ukrajině a západním sankcím vystoupil na ruském energetickém fóru v Petrohradu. Maďarsko nyní předsedá Radě Evropské unie.

Přečíst článek

Fiala dále napsal, že „není pravou, že by státní investice do společnosti Net4Gas mohla vést ke zvýšení ceny plynu pro české zákazníky“. Platby za přepravu plynu ze zahraničí sice tvoří významnou část regulované složky ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), regulovaná složka však tvoří necelou pětinu celkové ceny plynu, sdělil.

Server Seznam Zprávy o něco dříve s odkazem na nové regulační tabulky ERÚ ale uvedl, že tuzemští zákazníci budou Net4Gas přispívat v příštích letech 5,9 až 6,1 miliardy korun ročně. Je to o téměř dvě miliardy více, než kolik má firma povoleno vybrat letos. Podle webu se kvůli tomu domácnostem zvýší faktury za plyn o desítky korun měsíčně.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj otočil a souhlasí s přepravou ruského plynu na Slovensko. S Orbánem dělají Fialovi čáru přes rozpočet

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Síkelovými plynovody stále nic neteče. Čechům tak zdraží plyn

Přečíst článek
Doporučujeme