Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Fiala: Investice do Net4Gas by se mohla vrátit do deseti let

Fiala: Investice do Net4Gas by se mohla vrátit do deseti let
Profimedia
 ČTK

Státní investice do společnosti Net4Gas by se mohla podle premiéra Petra Fialy (ODS) vrátit do deseti let. V odpovědi na písemnou interpelaci Marka Nováka (ANO) ministerský předseda uvedl, že koupě firmy je ekonomicky výhodná. Poukázal také na její strategický význam. Zadluženou společnost Net4Gas koupil loni státní podnik ČEPS. Protože Novák nebyl s odpovědí spokojený, nyní se věc dostane na jednání sněmovního pléna.

Reklama

Novák v interpelaci z poloviny srpna napsal, že „investice může mít fatální dopad na české občany“. Plynovody Net4Gas se podle něj kvůli nezájmu o tranzit plynu přes Česko skoro nevyužívají a firma se nachází ve finančních problémech.

„Ačkoli se tranzit nyní prakticky zastavil, náklady na údržbu a splácení dluhů zůstávají stejné. Pokud se nenajde jiný způsob, jak tyto náklady pokrýt, hrozí, že budou přeneseny na české domácnosti,“ uvedl opoziční poslanec. Premiéra se ptal mimo jiné na důvody nákupu společnosti, na to, zda vláda zvažovala rizika, a na to, jak zajistí, aby náklady na údržbu plynovodů nebyly přeneseny na české spotřebitele.

Tchajwanská společnost Gogoro vytvořila síť z tisíců stanic pro výměnu baterií v elektrických skútrech na Tchaj-wanu

Firmy budoucnosti? Prestižní univerzita MIT vybrala ty, které pomáhají brzdit změnu klimatu

Časopis MIT Technology Review sestavil přehled 15 firem, jejichž inovativní nápady ukazují cestu ke zlepšení klimatických podmínek na zemi.

Přečíst článek

„Investice do Net4Gas je ekonomicky výhodná,“ napsal Fiala. Stát si hodnotu firmy podle něj ověřil posudky společnosti EY a londýnské pobočky banky Citygroup. Posudky podle premiéra už počítaly s nižšími příjmy firmy za tranzit plynu.

Reklama

„Odhadovaná hodnota firmy byla o desítky procent vyšší než cena, kterou za ni zaplatil stát. Předpokládaná návratnost investice se očekává do deseti let, což je v případě strategických aktiv obvyklé,“ napsal premiér. Posudky vláda s ohledem na obchodní tajemství nezveřejní, vyplynulo z Fialovy odpovědi.

Stát při koupi uvedl, že za Net4Gas zaplatí nejvýše pět miliard korun, konečná částka však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Loni firma prodělala 1,7 miliardy korun, předloni zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy korun. Příčinou propadu byl podle médií výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy po vpádu Ruska na Ukrajinu.

„Kromě ekonomického hlediska má společnost také nenahraditelný význam pro zajištění spolehlivých dodávek na český trh,“ pokračoval premiér. Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích.

Rusové se dohodli s Maďary na možném zvýšení prodeje plynu

Rusové se dohodli s Maďary na možném zvýšení prodeje plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom podepsal s Maďarskem memorandum o možném zvýšení prodeje plynu. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navzdory válce na Ukrajině a západním sankcím vystoupil na ruském energetickém fóru v Petrohradu. Maďarsko nyní předsedá Radě Evropské unie.

Přečíst článek

Fiala dále napsal, že „není pravou, že by státní investice do společnosti Net4Gas mohla vést ke zvýšení ceny plynu pro české zákazníky“. Platby za přepravu plynu ze zahraničí sice tvoří významnou část regulované složky ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), regulovaná složka však tvoří necelou pětinu celkové ceny plynu, sdělil.

Server Seznam Zprávy o něco dříve s odkazem na nové regulační tabulky ERÚ ale uvedl, že tuzemští zákazníci budou Net4Gas přispívat v příštích letech 5,9 až 6,1 miliardy korun ročně. Je to o téměř dvě miliardy více, než kolik má firma povoleno vybrat letos. Podle webu se kvůli tomu domácnostem zvýší faktury za plyn o desítky korun měsíčně.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Síkelovými plynovody stále nic neteče. Čechům tak zdraží plyn

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme