Finská Nokia má problém. Lidé si stále myslí, že vyrábí telefony
Společnost Nokia mění logo. Jedním z důvodů je fakt, že většina lidí si stále myslí, že vyrábí stejnojmenné mobilní telefony. Nokia se však v současnosti zaměřuje na internet věcí a rozvoj 5G sítí.
Čísla jako 5510 nebo 3210 mladší generaci nic neřeknou. Pro dnešní čtyřicátníky však představují začátek mobilní revoluce. A stála za ní finská telekomunikační společnost Nokia, která vyráběla dostupné a velmi odolné mobilní telefony. Na vrcholu své slávy činila tržní kapitalizace firmy 250 miliard dolarů a Nokia patřila k nejhodnotnějším brandům světa. V současnosti je tržní kapitalizace 24,3 miliardy eur. Její akcie od začátku roku spadly o necelá dvě procenta.
Výkonný ředitel Nokie Pekka Lundmark proto oznámil novou strategii společnosti, která se pokusí rozšířit byznys a dosáhnout vyšších tržeb.
„Nejsme zatím spokojení s dosavadním výkonem společnosti,“ prohlásil Lundmark na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. „Většina lidí si nadále myslí, že jsme úspěšným výrobcem mobilních telefonů. To však Nokia dávno nedělá. Chceme značku přetvořit v jednoho z lídrů v průmyslové digitalizaci a v stavbě sítí,“ dodal šéf firmy, která se v posledních letech zaměřuje zejména na rozvoj 5G infrastruktury.
I proto Lundmark na veletrhu představil také nové logo společnosti se slavným jménem.
Mobilní titán
Pro uživatele jde o mírně matoucí situaci, protože mobilní telefony značky Nokia stále vyrábí finská společnost HMD Global založená v roce 2016 Švýcarem Jeanem-Françoisem Barilem. Ten koupil licenci na výrobu nokií od společnosti Microsoft, která ji držela od roku 2014 a snažila se prosadit mobilní telefony s vlastním operačním systémem Windows Mobile.
Americký technologický gigant je blízko přelomovému vynálezu. Pomocí něj by relativně jednoduché zařízení dokázalo měřit hladinu cukru v těle člověka, aniž by došlo k narušení kůže kvůli získání jejího vzorku. Uvedl to Mark Gurman z Bloombergu, který má tradičně velmi dobré zákulisní informace o plánech Applu. Cukrovkou přitom trpí odhadem až desetina světové populace. Těm by vynález výrazně zkvalitnil život. Apple v tajnosti vyvíjí revoluční zařízení. Pomoct by mohlo i milionu Čechů
Zprávy z firem
Historie Nokie je však mnohem delší. Její počátky spadají do roku 1865, kdy svou první fabriku založil inženýr Knut Fredrik Idestam poblíž finského města Tampere. O šest let později spolu s Leem Mechelinem založil akciovou společnost Nokia, do níž spadaly jejich průmyslové aktivity.
V průběhu následujících dekád se pak společnost postupně orientovala na různé průmyslové oblasti, zejména energetiku, dřevozpracující průmysl, gumárenství a kabely.
Telekomunikace se staly hlavním cílem firmy od roku 1977, kdy její tehdejší výkonný ředitel Kari Kairamo toužil přetvořit Finsko ve „skandinávské Japonsko“, tedy lídra v nových technologiích. V následujících letech Nokia podnikla řadu akvizic od výrobců televizorů po tvůrce počítačů.
V roce 1981 pak Nokia koupila výrobce mobilních telefonů Mobira a záhy spustila mobilní síť Nordic Mobile Telephone, která jako první umožňovala například roaming.
Čínský výrobce smartphonů Xiaomi propustí téměř deset procent zaměstnanců. Firma tak upřesnila informace hongkongského listu South China Morning Post (SCMP), který s odkazem na anonymní zdroje původně napsal, že propuštěno může být až 15 procent zaměstnanců. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Cíl Xiaomi předstihnout Apple má trhliny. Výrobce mobilů propustí tisíce lidí
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.