Firma OpenAI spustila projekt Strawberry. Má přiblížit AI lidským schopnostem
Americká společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, oficiálně spustila produktovou sérii dosud známou pod interním označením Strawberry (jahoda). O projektu, který byl zpočátku neveřejný, už dříve informovala agentura Reuters. Cílem autorů je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence (AI) překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem.
Zatímco Strawbery bylo dosavadní interní označení, oficiálně bude OpenAI nové modely nabízet pod názvy o1 a o1-mini. Model o1 je od čtvrtka k dispozici v aplikaci ChatGPT i jejím rozhraní pro programátory.
Výzkumný pracovník OpenAI Noam Brown na síti X potvrdil, že nová produktová série je totožná s projektem Strawberry. „Prostě jsme vybrali náhodné slovo. Pokud víme, byla to naprostá náhoda,“ napsal.
Společnost OpenAI uvádí, že nový model o1 dosáhl v kvalifikační zkoušce pro mezinárodní matematickou olympiádu úspěšnosti 83 procent, zatímco úspěšnost dosavadního nejpokročilejšího modelu GPT-4o činila jen 13 procent. Model se také podle OpenAI výrazně zlepšil v soutěžních otázkách z programování a v řešení přírodovědných problémů překonal úspěšnost doktorandů.
Americká společnost OpenAI, která stojí za oblíbeným jazykovým modelem ChatGPT, chce od velkých investorů vybrat minimálně pět miliard dolarů (114 miliard korun). Balík pro OpenAI. Peníze od investorů mohou firmu ocenit na 150 miliard dolarů
Money
Řetězec myšlenek
Podle Browna se modelům podařilo zlepšit skóre v testech díky technice známé jako „řetězec myšlenek“ (chain of thought), která spočívá v rozdělení složitých problémů na menší logické kroky.
Reuters se v květnu dostal k nedatovanému internímu dokumentu, podle nějž na projektu Strawberry v OpenAI pracovalo několik týmů. Cílem mělo být umožnit umělé inteligenci nejen generovat odpovědi na dotazy, ale plánovat dostatečně dopředu, aby se mohla nezávisle a spolehlivě pohybovat po internetu a provádět něco, co OpenAI označuje za „hloubkový výzkum“.
Takzvané velké jazykové modely (LLM) umějí shrnout hutné a náročné texty a sestavit elegantní jazykové útvary mnohem rychleji než člověk. Dosud ale zaostávaly v řešení jednoduchých logických problémů, které lidé řeší intuitivně, například rozpoznávání logických chyb nebo hraní piškvorek.
Nejznámější tvář generativní umělé inteligence, konkrétně tedy ChatuGPT, Sam Altman má kryptoměnový projekt worldcoin. Rozdává lidem skrze něj peníze výměnou za ověření identity scanem duhovky. I worldcoin teď hezky vydělává, ačkoli třeba Španělsko jej zakázalo. Sam Altman rozdává peníze zadarmo. Tedy jen za scan duhovky
Trhy
V tomto případě se modely často uchylují k takzvaným halucinacím. Halucinace jsou označení vygenerované odpovědi, která obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace. Může jít rovněž o výsledek nedostatečných, neaktuálních nebo zkreslených trénovacích dat.
Strawberry má být podle zdroje agentury Reuters klíčovou součástí plánu OpenAI problémy překonat. Dokument, ke kterému se agentura v květnu dostala, potom sice popisuje, čeho má projekt dosáhnout, ale ne jak.
Součástí nové technologie má být podle dřívějších interních informací rovněž takzvaný „posttrénink“ generativních modelů AI. To znamená jejich přizpůsobení, aby se mohly dodatečně zdokonalit k výkonu specifických úloh už po základním tréninku na spoustě obecných dat.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.