Firma z Agrofertu uspěla u soudu kvůli vrácení dotace

Drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert uspěl se žalobou na ministerstvo zemědělství, uvedly Radiožurnál a server iROZHLAS.cz.
U soudu se firma bránila tomu, že musela vrátit dotaci 1,6 milionu korun, kterou Evropská unie odmítla proplatit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Městský soud v Praze věc vrátil zpátky ministerstvu, podle něhož tento verdikt ale neznamená nárok na získání dotace.
„Lze říci, že důvody pro zrušení rozhodnutí o povinnosti vrátit dotaci byly procesní povahy,“ řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Soud podle něj vrátil ministerstvu věc zpět, aby znovu v přezkumném řízení provedlo „posouzení souladu dohody o poskytnutí dotace s právními předpisy“. Více nechtěl případ komentovat. Úřad totiž očekává, že soudní spor se Schrom Farms se může po ukončení řízení opakovat.
„Jsme přesvědčeni, že naše společnost postupovala v souladu s dotačními pravidly, a proto má na dotaci nárok,“ uvedl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Nastala éra zbrojení. Česko chce v příštích letech o desítky miliard korun ročně zvýšit výdaje na obranu, na zbrojení. Má na to naše země peníze? Kde je vezme? Bude to na dluh? Když mám novou výdajovou prioritu, musím se podívat na ty původní, a rozhodnout se, co je důležitější, říká Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady, která hlídá, aby se Česko nezadlužilo nad neúnosnou mez. Hampl by nejraději osekal zelenou agendu.
Mojmír Hampl: Němci nedělají malé chyby. Důsledky prolomení dluhové brzdy mohou být nedozírné
Leaders
O vrácení dotace, kterou chtěla firma použít na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, rozhodl v roce 2022 Státní zemědělský intervenční fond, který v Česku rozděluje dotace do zemědělství. Společnost s tím nesouhlasila a odvolala se k nadřízenému úřadu, tedy k ministerstvu zemědělství. Úřad ale rozhodnutí fondu potvrdil a loni v lednu musela firma dotaci vrátit. Poté se obrátila na soud.
Soud nyní podle rozhlasu konstatoval, že úřady vůbec nevypořádaly námitky, které během odvolacího řízení vedení firmy mělo. Za pravdu dal vedení drůbežárny i v tom, že fond pouze okopíroval závěry auditu, aniž sám zdůvodnil, proč nemá firma na dotaci nárok.
Oligarchie je postavena na vazbách na politiky, aby je využila pro získání kontraktů nebo privatizací, to je její podstata. Proto je zajímavá zpráva o námluvách zbrojního magnáta Strnada s pravděpodobným příštím premiérem Babišem.
David Ondráčka: Babiš a Strnad se sešli. Oligarchové ladí noty
Názory
Dotace spadala do období vládního angažmá Babiše, který měl tehdy Agrofert vložený ve svěřenských fondech. Stala se také předmětem unijního auditu ke střetu zájmů, který se v Česku uskutečnil na začátku roku 2019 a podle jehož závěrů šéf hnutí ANO porušoval českou i tuzemskou legislativu, a koncern tak neměl na některé dotace nárok.
České soudy se od té doby zabývají řadou žalob dceřiných firem Agrofertu na Státní zemědělský intervenční fond kvůli zamítnutí dotací.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.