Firma z holdingu Agrofert vrátila dotaci kvůli Babišovu střetu zájmů

Firma Schrom Farms z holdingu Agrofert vrátila státu dotaci 1,6 milionu, kterou Evropská komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál a server iRozhlas.cz.
Evropská komise, jeden z hlavních orgánů EU, označila v minulosti ve svém auditu za problematické dotace pro Agrofert z doby Babišovy vlády. Podle auditorů Babiš rozhodoval o záležitostech týkajících se fondů EU a zároveň dál ovládá Agrofert, ačkoli akcie svých firem vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.
Peníze pro Schrom Farms byly podle rozhlasu jedinou z problematických zemědělských dotací pro firmy Agrofertu, kterou před rozhodnutím o proplacení z fondů EU předplatil stát. Když následně Evropská komise dotaci odmítla proplatit, rozhodl v roce 2022 Státní zemědělský intervenční fond, že Schrom Farms musí peníze vrátit. Firma proti tomu podala odvolání na ministerstvo zemědělství, ale neuspěla. „Odvolání bylo zamítnuto,“ řekl iRozhlasu.cz mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. „Celá částka dotace byla již ze strany společnosti vrácena,“ doplnil.
Obstrukční blábolení Okamury a Babiše ve sněmovně je peklo. Je čas zpřesnit pravidla, upravit jednací řád, zavést omezení na délku projevů a také vyřešit klouzavé mandáty poslanců, když se stanou ministry. A pokud dnes někdo začne exhibovat a hodiny žvanit, tak to důsledně ignorujme mediálně.
David Ondráčka: Obstrukční blábolení do sněmovny nepatří. Vypněte kamery i mikrofony
Názory
Peníze měly pokrýt část ze 7,7 milionu korun, které firma Schrom Farms použila na modernizaci farmy kuřat. Z dotace 1,6 milionu od zemědělského fondu měly peníze z EU tvořit asi polovinu částky. Firma může ještě kvůli dotaci podat správní žalobu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský se nechtěl k situaci podle rozhlasu vyjádřit.
Unijní audit dotací zaměřený na holding Agrofert byl v Česku prováděn v roce 2019. Státní zemědělský intervenční fond řešil kromě dotace 1,6 milionu pro Schrom Farms podle rozhlasu další téměř třicítku dotací pro firmy Agrofertu na projekty za více než půl miliardy korun, které měla EU podpořit asi 200 miliony. Tyto dotace byly pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu. Ve střetu zájmů byl Babiš podle auditorů také u dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených Agrofertu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.