Firmě Siemens v Česku stoupl čistý zisk na víc než miliardu

Strojírenské společnosti Siemens v Česku stoupl ve finančním roce končícím 30. září 2023 čistý zisk meziročně o osm procent na 1,025 miliardy korun. Mírně vyšší byly i tržby, které stouply o 1,7 procenta na 22,268 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné v obchodním rejstříku, na kterou upozornil web Ekonomický deník. Dceřiná firma německého koncernu Siemens v Česku vyrábí elektromotory a nízkonapěťovou spínací techniku.
Výsledky hospodaření společnosti Siemens v ČR za hospodářský rok 2022/2023 ovlivnila geopolitická situace a s ní spojené napětí, stejně jako ekonomický vývoj v Česku. „Sankce uvalené na Rusko a Bělorusko v reakci na napadení Ukrajiny řadě zákazníků narušily dlouhodobé obchodní vazby, silný kurz koruny ovlivnil export,“ uvádí firma ve výroční zprávě. K nejistotě na trhu podle ní přispělo i zpomalení ekonomického růstu v Číně v kombinaci s ochlazením vztahů mezi Čínou a Spojenými státy americkými.
Siemens se v hospodářském roce končícím 30. září 2023 zaměřoval především na digitalizaci průmyslu, inteligentní budovy a sítě, elektromobilitu a řízení energetiky. Kromě toho uskutečnil několik pilotních projektů, kde byly technologie určené pro průmysl využity v zemědělství.
Hlavní výrobní závody v Česku má Siemens v Trutnově, kde vyrábí nízkonapěťovou spínací techniku, a dále v Mohelnici a ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde vznikají elektromotory. Závody na výrobu elektromotorů se v loňském hospodářském roce připravovaly na vyčlenění do samostatně vedené společnosti Innomotics. Firma měla ke konci loňského září v ČR 7179 zaměstnanců.
Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments se stal za 2,5 miliardy korun minoritním podílníkem Emma Alpha Holding, hlavní investiční platformy skupiny Emma Capital podnikatele Jiřího Šmejce. Podíl fondu bude činit 8,1 procenta.
Fond J&T Arch Investments získal minoritní podíl ve Šmejcově holdingu
Trhy
Elektromobily vycházejí z módy. Tržby Tesly budou letos stagnovat, v příštím roce se dokonce propadnou, šokuje ve své nové prognóze americká banka Wells Fargo. Jen letos spadly akcie Tesly o 32 procent, zatímco akciový trh v USA roste o více než 8 procent, uvádí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Tesla? Letos stagnace, příští rok propad, varuje banka Wells Fargo. Proč elektromobilita vychází z módy?
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.