Firmy v Praze mají opět hlad po kancelářích, hlavně po těch menších
Po dvou koronavirových letech v Praze stoupá zájem o kancelářské prostory. Meziročně vzrostla poptávka o 44 procent a mezičtvrtletně o 29 procent. Trendem začínají být flexibilní pracoviště a při redukcích se zmenšuje velikost podlahové plochy o 15 až 20 procent. Vyplývá to z analýzy realitní poradenské společnosti JLL a informací ČTK.
Podle poradenské společnosti Prochazka & Partners je poptávka po kancelářích za první kvartál vyšší o 55 procent než desetiletý průměr. "Za část růstu může odložená poptávka z předchozích dvou let, kdy firmy zastavily nebo zpomalily rozhodovací procesy a čekaly, jak se bude situace vyvíjet. Firmy po jisté fázi nejistoty vidí, že kanceláře určitě nebudou mizet, jak někteří prorokovali v době covidu," řekl Radek Procházka, vedoucí partner Prochazka & Partners.
Majiteli hotelu a jeho okolí jsou miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudyš. Největší překážkou pro schválení revitalizačního plánu je chystaná prosklená komerční budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice nazývaná Brand Store. Ta podle ministerských úředníků rozhodně není "drobným obchodním zařízením". Trio miliardářů opravuje hotel Intercontinental. Ministerští úředníci jim nyní zkomplikovali plány
Leaders
Navzdory tomu, že nájemní aktivita zaznamenala rekordní čísla, míra neobsazenosti se podle analýzy udržuje kolem osmi procent. Mezičtvrtletně vzrostla o šest desetin na 8,4 procenta, a to ve všech pražských obvodech. "Je možné, že mezi nájemci převažuje tendence zefektivnění kanceláří spojená s redukcí plochy nad apetitem nově příchozích a stávajících expandujících firem," uvedl Petr Kareš, vedoucí oddělení služeb nájemníkům společnosti JLL.
Snižování podlahové plochy je důsledkem práce odkudkoliv, což ve velkém nastartovala právě pandemie. "Výrazně urychlila, že mizí koncept stálého pracovního místa pro každého zaměstnance," podotkl Procházka. "Snižování plochy je částečně kompenzováno vznikem většího počtu zasedacích místností a míst pro kreativní společnou práci, celková velikost kanceláří se tak při přejednávání nájemní smlouvy aktuálně často vůbec nemění," dodal.
Investiční skupina DRFG koupila letos v březnu pozemky v blízkosti olomouckého hlavního nádraží a do roku 2025 zde postaví vícefunkční areál složený z bytů, maloobchodních prostor a kanceláří. Projekt má hodnotu 2,6 miliardy korun.DRFG investuje miliardy v Olomouci. Postaví tu byty a kanceláře
Zprávy z firem
Vzrůstajícím trendem je práce ve flexibilních kancelářích. Roste i počet projektů s nabídkou tohoto způsobu práce. "Výstavba se postupně rozšiřuje nejen po Praze, ale i po regionech v okolí. Ve výhledu dvou let by mělo být dokončeno nejméně 12 tisíc metrů čtverečních flexibilních kancelářských prostor," uvedla specialistka na flexibilní kanceláře Silvie Dudychová z JLL.
V metropoli jsou pro flexibilní pracovitě hojně využívány lokality v Praze 1 a 8. Zároveň do tohoto trhu začínají vstupovat i developeři v rámci nové výstavby. "Část kapacity svých budov nedají vůbec na trh, ale zřizují v nich coworkingová centra, která sami provozují," uvedl Procházka z Prochazka & Partners. Zmínil například developery Passerinvest (Brumlovka), CTP (Vlněna v Brně) nebo Penta (Churchill). "Díky tomu mohou například vykrývat přechodné krátkodobé poptávky svých klientů, pro které zatím nemají vhodné prostory k přestěhování či expanzi," řekl.
Studie odhaduje, že za letošní rok by mělo být dokončeno 76 700 metrů čtverečních kancelářských ploch. V prvním čtvrtletí byla hotova jedna kancelářská budova, Harfa Business Center B v Praze 9. "S ohledem na zvyšující se stavební náklady předpokládáme postupné zvyšování nejvyššího dosahovaného nájemného. Cítíme, že je tento rok ohledně nejvyššího dosahovaného nájemného zlomový," odhaduje vedoucí oddělení služeb pronajímatelům Iva Dřízhalová.
Majitelé bytů, kteří mají energie napsány sami na sebe, mohou mít problém, varuje advokát Strnad. Právník: Nájemníci nebudou mít na doplatky energií
Money
Zisk realitní společnosti CPI českého miliardáře Radovana Vítka vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 243 procent na 381 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun).Vítkova CPI má za sebou tučný kvartál. Přišla si na devět miliard, i díky Immofinanz
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.