Fitch: Čínští developeři Evergrande a Kaisa jsou v částečné platební neschopnosti

Agentura Fitch snížila rating čínských developerských společností China Evergrande Group a Kaisa Group, označila je za podniky v částečné platební neschopnosti, píší světové agentury.
Kaisa podle zdroje agentury Reuters začala pracovat na restrukturalizaci dluhu v objemu 12 miliard dolarů (269,5 miliardy korun). Samy podniky částečnou platební neschopnost neoznámily, Fitch je ale první, kdo je tak označil.
Evergrande nepotvrdila splacení úroků ze zahraničních dluhopisů ve výši 82,5 milionu dolarů ani po třicetidenní ochranné lhůtě. „Předpokládáme proto, že nebyly zaplaceny,” uvedla agentura Fitch. V posledních dvou měsících Evergrande své závazky uhradila až na poslední chvíli.
Čínský realitní gigant China Evergrande Group je opět na pokraji platební neschopnosti. Pesimistické komentáře firmy z konce minulého týdne vyvolávají očekávání, že do řešení situace se přímo zapojí stát a že firmu čeká řízená restrukturalizace dluhu. Firmě dnes končí další třicetidenní lhůta odkladu splátek dluhu v objemu 82,5 milionu dolarů (asi 1,9 miliardy korun).
Nad čínskou Evergrande se stahují mraky, musí zaplatit dvě miliardy korun
Zprávy z firem
Nezaplacení dlužné částky znamená platební neschopnost u dluhopisů Evergrande. Další cenné papíry denominované v dolarech jsou tedy okamžitě splatné, jestliže o tom rozhodnou držitelé dluhopisů, jejichž úhrnná hodnota činí alespoň 25 procent celkové dlužné částky, poznamenala Fitch.
Totéž platí pro společnost Kaisa, která má podle údajů společnosti Refinitiv příští rok splatné dluhopisy celkem za 2,8 miliardy dolarů. V letech 2023 až 2025 má každoročně splatit dluhopisy za 2,2 až 3,2 miliardy dolarů.
Společnost Evergrande v Číně bývala nejvýznamnějším developerem, nyní se však potýká se závazky v přepočtu za více než 300 miliard dolarů. Její pád by pravděpodobně zasáhnul celý realitní sektor a rozšířil by se i mimo něj.
Zadlužená čínská realitní společnost China Evergrande je zase o krok blíž bankrotu. Oznámila krach dohody o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku Evergrande Property Services.
Naděje na odvrácení krize se vytrácí. Dohoda Evergrande s konkurencí krachla
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.