Fond Apollo převezme výrobce autodílů Tenneco a stáhne ho z burzy
Soukromá investiční společnost Apollo Global koupí amerického výrobce automobilových součástek Tenneco. Akcionářům vyplatí dvojnásobek aktuální ceny akcií. Celkem, tj. včetně dluhu vyjde převzetí fond na 7,1 miliardy dolarů (154,1 miliardy korun), píše Bloomberg.
Apollo zaplatí za jednu akcii Tenneco 20 dolarů, což je dvojnásobek úterní závěrečné ceny akcií, která činila 9,98 dolaru. Na základě počtu akcií v oběhu má hotovostní transakce hodnotu přibližně 1,6 miliardy dolarů. Apollo ale převezme také dluh firmy, který na konci loňského roku činil 5,02 miliardy dolarů. Společnosti tak ocenily transakci na 7,1 miliardy dolarů včetně dluhu.
Dohodu musí ještě schválit akcionáři firmy Tenneco. Obchod by měl být dokončen ve druhé polovině letošního roku. Prodej udělá tečku za pětiletým obdobím, kdy Tenneco čelilo tlaku aktivistických investorů, výrazným propadům cen akcií i personálním otřesům v managmentu společnosti.
Dodavatel tlumičů a dalších automobilových dílů bude i nadále fungovat pod značkou Tenneco, uvedly firmy. „Partnerství nám umožní další růst a posílí naše zastoupení na globálních trzích,” uvedl generální ředitel Tenneco Brian Kesseler. Firma má ve 270 závodech po celém světě, včetně České republiky, 73 tisíc zaměstnanců.
Megaplány miliardáře a nejbohatšího obyvatele planety Elona Muska na dopravní propojení Washingtonu a New Yorku či tunelu pod dálnicí v Kalifornii zřejmě vzaly za své. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje, podle nichž se nyní hodlá šéf automobilky Tesla soustředit na projekt výzkumného a zkušebního centra pro stavbu tunelů v Texasu.Musk zřejmě odpískal dopravní megaplány v Kalifornii i jinde, chystá projekt v Texasu
Money
Tenneco také oznámila, že v loňském roce vykázala čistý zisk 35 milionů dolarů ve srovnání se ztrátou 1,52 miliardy dolarů v roce 2020. Celkové výnosy stouply o 17 procent na 18 miliard dolarů.
Sektor výrobců automobilových dílů je nyní v centru pozornosti. Převzetí firmy Tenneco je druhou mnohamiliardovou transakcí v odvětví za několik dní, když firma Cummins v úterý nabídla za převzetí společnosti Meritor 2,58 miliardy dolarů.
Tenneco působí i v České republice, a to pod názvem Monroe Czechia. Své výrobky dodává pod značkami Monroe, Gillet a Walker. V roce 2018 koupila firmu Federal Mogul.
Málo známá a dosud nenápadná investiční Walton Investment Team (WIT) zveřejnila, kam proudí miliardy dolarů rodinného klanu Waltonových. Waltonovi jsou nejbohatší rodinou v USA díky svému podílu ve Walmartu, největším maloobchodním řetězci na světě.Nejbohatší rodina na světě odtajnila své investiční sázky za pět miliard dolarů
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.