Fondee má novou licenci a ambici rozkročit se do zahraničí

Český start-up Fondee, který přišel s jednoduchým online nástrojem pro zhodnocování peněz, obdržel od České národní banky licenci obchodníka s cennými papíry. Nyní chystá rozšíření produktového portfolia i zahraničí expanzi.
Fondee je on-line platforma skrze níž mohou od loňského ledna Češi investovat své naspořené peníze. Založili ji manželé Hlavsovi, kteří získali zkušenosti ve financích v londýnské City. Kladli si přitom za cíl naučit Čechy jednoduše a transparentně zhodnocovat peníze, bez toho, aniž by u toho museli investoři navštívit jedinou finanční instituci či se scházet s finančním poradcem. Na internetu si jednoduše vyberou některé z modelových portfolií, která sdružují akcie a dluhopisy různého zaměření. Jejich spektrum se nyní právě díky nově obdržené licenci od ČNB ještě rozšíří.
„Díky licenci obchodníka s cennými papíry můžeme stavět zcela nová portfolia a nejsme omezeni pouze na ETF fondy. Doposud jsme disponovali jen pasivními portfolii a předávali příkazy, nyní ovšem můžeme aktiva, včetně akcií, vybírat a příkazy sami vykonávat,“ uvedla spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.
Nikolaj Storonskij dnes nabízí službu pro celý finanční život jejího uživatele. Od normálního účtu po možnost investovat do akcií i kryptoměn.
Nudil se, a tak založil Revolut. Dnes je z něj miliardář
Leaders
Získání licence této úrovně hodnotí zakladatelé startu-up jako obrovský úspěch a příslib budoucnosti. „Detailní revize všech procesů firmy a současně navýšení základního kapitálu, které bylo jednou z podmínek obdržení licence, nám nyní umožní vedle zatraktivnění portfolia expandovat za hranice,“ dodal Jan Hlavsa.
Fondee se díky nové licenci totiž stává z pohledu evropské směrnice finanční institucí, a takzvaný EU passport firmě zaručuje přenositelnost licence do dalších zemí Evropské unie.
„Již dnes podrobně procházíme pro Fondee dostupné trhy v regionu střední a východní Evropy a v horizontu jednoho roku se plánujeme vydat do zahraničí,“ doplnil Hlavsa.
Licenci obchodníka s cennými papíry má v Česku jen několik desítek firem.
Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?
Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?
Money
Kdo si chce aktuálně pořídit vlastní bydlení, musí si značně připlatit. A to v mnoha zemích světa. I když skokový růst cen v Česku patří v tomto případě mezi největší.
Analýza: Ceny bytů rostou ve většině světa, Česko je ale velký extrém
Money
Americká makléřská společnost Robinhood Markets chce z chystané primární veřejné nabídky akcií (IPO) na trhu Nasdaq v New Yorku získat až 2,3 miliardy dolarů (50 miliard korun).
Nasdaq čeká rekordní IPO. Robinhood chce upsat akcie za 2,3 miliardy dolarů
Zprávy z firem
Tržní hodnota společnosti Revolut za rok poskočila z pěti na 33 miliard dolarů. Stala se tak druhou nejhodnotnější fintechovou firmou v Evropě, před ní je už jen švédská Klarna.
Revolut získal další miliardy, dere se mezi top start-upy Evropy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.