Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ford pozastavil plány na výstavbu závodu za miliardy dolarů, kde má vyrábět baterie

Ford pozastavil plán na závod, kde měl vyrábět baterie s čínskou technologií
ČTK
 ČTK

Automobilka Ford pozastavila plán na výstavbu nového závodu v Michiganu, kde chtěla vyrábět baterie pro elektromobily za použití čínské technologie. Automobilka musí znovu zvážit, zda by byla výroba konkurenceschopná, píší americká média.

Rozhodnutí kritizují odbory, podle kterých Ford oznámil své rozhodnutí v souvislosti s probíhající stávkou v amerických automobilkách. Spolupráce s čínskou společnosti CATL se nelíbila některým americkým politikům.

Plán na výstavbu závodu u města Marshall oznámil Ford letos v únoru. Investice do vzniku nové továrny měla činit 3,5 miliardy dolarů (80 miliard korun) a závod měl zaměstnávat 2500 lidí. Výroba měla začít v roce 2026. Výroba baterií měla používat technologie čínské společnosti CATL.

Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Jahn: Vietnam je pro Škodu brána do jihovýchodní Asie. Na řadě je Thajsko či Malajsie

Automobilka Škoda Auto zvažuje po zahájení prodejů na vietnamském trhu vstup i do Thajska, Malajsie nebo Indonésie. Novými odbytišti chce nahradit výpadek prodejů v Číně a v Rusku. Novinářům to během otevření prvního vietnamského dealerství v Hanoji řekl člen představenstva Škody Martin Jahn.

Přečíst článek

„Pozastavujeme práce a omezujeme výdaje na budování projektu u (města) Marshall do doby, než si budeme jistí, že budeme schopni provozovat závod konkurenceschopně,“ uvedl mluvčí automobilky Fort T.R.Reid. Podle něj musí vedení společnosti zvážit celou řadu faktorů, než rozhodne o budoucnosti nového závodu.

Rozhodnutí kritizoval americký odborový svaz zaměstnanců v automobilovém průmyslu UAW, který vede souběžnou stávku ve třech největších amerických automobilkách. Vedle Fordu se jedná o General Motors a Stellantis. Podle šéfa UAW Shawna Faina je rozhodnutí „sotva skrytou hrozbou“ zrušení pracovních míst. „Velké trojce (trojice největších automobilek v USA) nestačí, že zavřela v uplynulých 20 letech 65 závodů, nyní nám vyhrožuje, že zavře i továrny, které ještě neotevřely,“ uvedl Fain.

Kia chce čelit cenové válce nejmenším, elektrickým jednomístným autem. No, autem - to je možná silné slovo

FOTOGALERIE: Kia čelí cenové válce elektrickým jednomístným autem. No, autem - možná silné slovo

Cenová válka v automobilové velmoci Jižní Koreji přiměla tamní automobilku oprášit dřívější, ovšem tehdy nepříliš úspěšný model elektrického miniauta Ray. Cena vozítka, které se bude prodávat i v jednosedadlové verzi, bude začínat na 20 tisících dolarech, uvedla agentura Bloomberg. Podívejte se ve fotogalerii níže.

Přečíst článek

Spolupráce s čínskou CATL však již dříve vzbudila kritiku mezi americkými politiky. Spojené státy soutěží s Čínou v klíčových technologiích, mezi kterými jsou i baterie pro elektromobily. Republikán Marco Rubio například o rozhodnutí Fordu používat technologie čínské firmy řekl, že přinese „největšího geopolitického soupeře Ameriky do jejího srdce“.

Ford plánuje spustit dvě továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve státech Kentucky a Tennessee. Na tomto projektu spolupracuje s jihokorejskou firmou SK Innovations.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Továrna společnosti Northvolt

V EU krachuje výroba elektrobaterií. Asijské firmy mohou zničit evropský autoprůmysl

Přečíst článek
Doporučujeme