Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Vrchol poptávky po benzinu a naftě pro silniční dopravu nastane už v roce 2027

Tankování benzinu u čerpací stanice, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Svět jde vstříc zelené mobilitě. Poptávka po fosilních palivech v silniční dopravě začne klesat o čtyři roky dřív, než se původně čekalo, díky rozmachu elektromobilů.

Reklama

Poptávka po benzinu a naftě pro osobní a nákladní auta dosáhne vrcholu v roce 2027 - o čtyři roky dříve, než činil původní předpoklad. Spotřebu pohonných hmot pro silniční dopravu omezí úspornější auta a rozšíření elektromobilů, uvádí studie Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Pokles poptávky po pohonných hmotách bude nejsilnější v Evropě a ve Spojených státech. Podle nového odhadu se nenaplní původně očekávaný růst zájmu o pohonné hmoty v zemích, jako je Indie a Čína.

Změna vrcholu poptávky přichází v době, kdy se světoví výrobci aut přeorientovávají na méně znečišťující vozidla a některé z největších ekonomik světa se snaží zavést nová pravidla, jejichž cílem je snížení emisí skleníkových plynů z fosilních paliv. Evropská unie minulý týden představila ambiciózní soubor opatření na ochranu klimatu, který zakazuje nová auta se spalovacími motory od roku 2035. Země jako Čína a USA se pak snaží prosadit větší rozšíření elektromobilů.

Volkswagen elektromobil

Zájem o elektromobily raketově roste. VW jich letos na trh dodá asi milion

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil odbyt elektromobilů ve světě na 170 939 vozů. Přispěla k tomu zejména poptávka v Evropě, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Reklama

Snížení emisí na minimum

„Politici směřují automobilový trh k nízkouhlíkovým modelům a vyšší účinnosti paliva,” uvádí zpráva Bloombergu. Automobilky a provozovatelé velkých vozových parků pak dlouhodobě usilují o snížení emisí oxidu uhličitého na minimum. Producenti pohonných hmot na trzích v USA nebo v Evropě tak musejí v příštím desetiletí očekávat výrazný pokles prodeje benzinu a nafty ze současných úrovních, dodala BNEF.

Úspornější auta, přechod k elektrickým a dalším alternativním pohonům a sdílené jízdy sníží do roku 2050 případný nárůst spotřeby paliva plynoucí z vyššího počtu řidičů. Podíl společností nabízejících sdílené jízdy, včetně firem Uber a Didi, na počtu ujetých kilometrů se do roku 2050 výrazně zvýší, a to na 36 procent z nynějších čtyř. Tento trend urychlí přechod k elektrickým autům.

Počet osobních aut na silnicích po celém světě dosáhne vrcholu v roce 2039, předpovídá studie. Na silnicích by v tom roce mělo jezdit 1,548 miliardy vozidel, což by bylo o 26 procent více než letos. V příštím desetiletí bude na vzestupu nákladní doprava, i když náklad budou převážet auta, která nepotřebují ropu. Více nákladních aut na elektrický a vodíkový pohon budou vyrábět automobilky jako Daimler, Tesla a Volkswagen.

Elektromobil, ilustrační foto

Evropský boj za klima nedělá starost jen automobilkám

Prodej nových aut na benzínový či dieselový pohon bude možná v Evropské unii od roku 2035 prakticky vyloučen.

Přečíst článek

Evropský komisař pro Green Deal Frans Timmermans

Viliam Buchert: EU straší nevyhnutelnou ekologickou katastrofou. Tak to ale není

Evropská komise přijala tvrdší balík opatření, která mají bojovat s možnou klimatickou změnou. Nemístně ale u toho straší obyvatele kontinentu i firmy. A to se jí může šeredně nevyplatit.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme