FOTOGALERIE: Král mezi letišti sesazen. Kdo nahradil Singapur?
Světová letiště mají nového vládce. Tím nejlepším pro letošní rok se stalo Mezinárodní letiště Dauhá Hamad v Kataru. Sesadilo to v Singapuru. Jak si v žebříčku, který sestavil specializovaný server Skytrax, vedly vzdušné dopravní huby v Evropě?
Mezinárodní letiště Hamad v Dauhá bylo jmenováno nejlepším letištěm světa 2024 v rámci soutěže World Airport Awards, která se konala na veletrhu Passenger Terminal EXPO ve Frankfurtu nad Mohanem. Kromě toho získalo toto letiště i ocenění za nejlepší nakupování na letišti na světě a nejlepší letiště na Blízkém východě, uvedl server CNBC.
FOTOGALERIE: Podívejte se do nejlepších letišť pro rok 2024
Katarské letiště tak po roce sesadilo z trůnu Singapur. Dvanáctinásobný vítěz nejlepšího letiště světa však také získal ocenění. Kromě stříbrné medaile například i post nejlepší letištní imigrační služby na světě.
I poslední stupeň vítězů zůstal v rámci Asie. Letiště Inčchon v Soulu, které se v celosvětovém žebříčku průzkumu posunulo na třetí místo, bylo vyhlášeno nejpřívětivějším letištěm pro rodiny s dětmi.
Nejčistší na světě
Chcete poznat čistotu? Musíte do Japonska. Konkrétně na letiště Haneda. Kromě čtvrté příčky v žebříčku nejlepších letišť se pyšní i oceněním nejčistšího letiště světa. A nejen to. Je i nejlepším vnitrostátním letištěm a nejlepším letištěm na světě pro osoby s omezenou možností pohybu a bezbariérového přístupu na světě. V rámci Japonska se v žebříčku nejlepších umístilo i další tokijské letiště Narita. Bere páté místo a i ocenění nejlepšího letištního personálu na světě i v rámci Asie.
Nejlepší letiště světa v roce 2024 |
1. místo - Mezinárodní letiště Dauhá Hamad (Dauhá, Katar) |
2. místo - Letiště Singapur-Changi (Singapur) |
3. místo - Mezinárodní letiště Inčchon (Soul, Jižní Korea) |
4. místo - Letiště Haneda (Tokio, Japonsko) |
5. místo - Mezinárodní letiště Narita (Tokio, Japonsko) |
6. místo - Letiště Charlese de Gaulla (Paříž, Francie) |
7. místo - Mezinárodní letiště Dubaj (Dubaj, Spojené arabské emiráty) |
8. místo - Letiště Mnichov (Mnichov, Německo) |
9. místo - Letiště Curych (Curych, Švýcarsko) |
10. místo - Letiště Istanbul (Istanbul, Turecko) |
Bodovala i Evropa
Nejlepším letištěm z Evropy bylo v rámci cen vyhlášeno pařížské letiště Charlese de Gaulla. Jeho Terminál 3 byl vyhlášen nejlepším nízkonákladovým terminálem na světě. Podruhé za sebou bylo toto letiště vyhlášeno i nejlepším v Evropě. Do Francie putuje i cena za nejlepší regionální letiště, kterou si odneslo další pařížské letiště Orly.
Za nejlepším gastronomickým zážitkem na letišti se cestovatelé mohou vypravit do Istanbulu. A nejbezpečněji se budou cítit v římském letišti Fiumicino.
Nejlepším letištěm ve východní Evropě bylo vyhlášeno letiště v Budapešti.
A Praha?
Největší letiště v Česku v rámci žebříčku nijak nebodovalo. Jeho představitele však může alespoň těšit fakt, že letiště Václava Havla za první čtvrtletí letošního roku odbavilo 2,97 milionu cestujících, což je oproti loňsku přibližně o 32 procent více. V březnu využilo pražské letiště 1,17 milionu cestujících, oproti loňskému roku je to 31procentní nárůst, vyplynulo ze statistik zveřejněných na webu Letiště Praha. Cestující z ruzyňského letiště v březnu tradičně nejčastěji odlétali do Londýna, Paříže a Milána.
Nejvíce se z Prahy létalo tradičně do Londýna, ve třetím měsíci v roce to bylo 105 906 cestujících. Následovala Paříž s 66 252 a Milán s 56 748 cestujícími, dále Řím a Amsterdam. Více než 167 tisíc cestujících v březnu letělo do Británie, následovala Itálie s přibližně 157 500 cestujícími, dále Španělsko, Francie a Německo.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.