Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čipy nebudou. Foxconn ruší mnohamiliardový plán na společný podnik s indickou Vedantou

ČIpy nebudou. Foxconn ruší mnohamiliardový plán na společný podnik s indickou Vedantou
iStock
 ČTK

Největší smluvní výrobce elektroniky na světě, tchajwanská společnost Foxconn, ruší plán na společný podnik s indickým konglomerátem Vedanta za 19,5 miliardy dolarů, v přepočtu 424 miliard korun. S odkazem na sdělení Foxconnu o tom informuje agentura Reuters, podle které krok tchajwanské firmy naruší plány premiéra Naréndry Módího na výrobu čipů v Indii.

Foxconn a Vedanta loni podepsaly dohodu o zřízení továren na výrobu polovodičů a displejů v Módího domovském státě Gudžarát.

„Foxconn se rozhodl, že nebude pokračovat ve společném podniku s Vedantou. Foxconn pracuje na odstranění názvu Foxconn z toho, co je nyní plně vlastněno entitou Vedanty,” uvedla tchajwanská společnost. Důvody svého rozhodnutí nesdělila.

Od iPhonů k elektrickým náklaďákům. Foxconn investuje do Lordstownu

Největší smluvní výrobce elektroniky na světě, tchajwanská společnost Foxconn, se dohodl na nákupu akcií amerického výrobce nákladních elektrických aut Lordstown Motors.

Přečíst článek

Nová éra výroby se odkládá

Módí učinil z výroby čipů hlavní prioritu indické ekonomické strategie ve snaze o novou éru ve výrobě elektroniky. Krok Foxconnu představuje ránu jeho ambicím přilákat zahraniční investory, aby poprvé vyráběli čipy lokálně, píše Reuters.

Agentura Reuters už dříve uvedla, že Módího plán se dostal do problémů, protože rozhovory o zapojení evropského výrobce čipů STMicroelectronics do projektu uvázly na mrtvém bodě.

Vedanta a Foxconn získaly STMicro pro licencování technologie, ale indická vláda dala jasně najevo, že chce, aby se evropská společnost zapojila do projektu více, například podílem na partnerství. STMicro o to ale nemělo zájem, uvedly zdroje Reuters.

Automobilka Stellantis a Foxconn založí společný podnik na výrobu polovodičů

Automobilka Stellantis a Foxconn založí společný podnik na výrobu polovodičů

Nadnárodní automobilka Stellantis a tchajwanský smluvní výrobce Foxconn, který se řadí mezi významné dodavatele společnosti Apple, založili společný podnik na výrobu polovodičů pro automobilový průmysl. Podnik SiliconAuto, který bude polovodiče i navrhovat, začne tyto nedostatkové součástky dodávat v roce 2026.

Přečíst článek

Sbohem Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Sbohem, Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Největší dodavatel Applu začne od dubna 2024 vyrábět telefony iPhone v jihoindickém státě Karnátaka. Díky projektu tchajwanské společnosti Foxconn tam vznikne zhruba 50 tisíc pracovních míst. S odkazem na sdělení místní vlády o tom píše zpravodajský web BBC.

Přečíst článek

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

Světový obchod zažívá turbulence, které změní mezinárodní dodavatelské řetězce na další desetiletí. Firmy vyděšené výpadky dodávek v pandemii, prudkými nárůsty cen a přerušením přepravy snižují svoji závislost na jedné továrně či zemi. A vlády zejména západních zemí si chtějí zajistit přístup ke klíčovým materiálům a komponentům, jako jsou polovodiče a vzácné nerosty, ve vícero zemích pro případ, že by se světový trh rozštěpil na geopolitické bloky.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Indie těží ze zájmu Applu. Chystá miliardové pobídky pro další výrobce notebooků či tabletů

Indie chce být Big Tech velmoc. Chystá miliardové pobídky pro výrobce notebooků či tabletů

Přečíst článek
Doporučujeme