Francouzská TotalEnergies přestane odebírat ruskou ropu a plyn. Podíly v ruských společnostech si ale ponechá

Francouzská energetická skupina TotalEnergies informovala, že neobnoví smlouvy na dodávky ruského plynu a ropy pro svou německou rafinerii. Místo toho bude odebírat plyn ze Saúdské Arábie a ropu z Polska.
Ukončení dlouhodobých smluvních dodávek z Ruska znamená, že poslední ropa a ropné produkty budou dovezeny do konce tohoto roku. Firma, která má podíly v několika ruských společnostech a projektech, se stala terčem kritiky poté, co se nepřidala ke svým konkurentům Shell a BP, kteří kvůli ruské invazi na Ukrajinu plánují odprodej svých aktiv v Rusku.
Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.
Shell se odstřihl od ruské ropy i plynu. Za poslední nákup se veřejně omluvil
Zprávy z firem
Francouzská firma si však podíly v ruských společnostech a projektech ponechá. Kritizovala ji za to mimo jiné organizace Greenpeace anebo anglikánská církev. Evropské sankce a ruské zákony kontrolující zahraniční investice brání společnosti TotalEnergies najít pro svá aktiva jiného než ruského kupce, uvedla firma. „Opuštění těchto podílů by obohatilo ruské investory, což je v rozporu s účelem sankcí,“ dodala.
Podíly v ruských společnostech si TotalEnergies ponechá
Francouzský energetický podnik vlastní podíl 19,4 procenta společnosti Novatek, která je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu (LNG). Má také podíl v závodě na výrobu LNG na ruském Jamalském poloostrově, v projektu Arctic LNG 2, který je stále ve výstavbě, a dále podíly v ropných a plynových polích.
Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj jde o pomoc s vyrovnáním peněžních toků, takzvaného cash flow. Ve hře je několik variant řešení včetně půjčky, řekl Chabr.
Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun, má potíže s cash flow
Money
TotalEnergies na počátku března uvedla, že nebude poskytovat kapitál na nové projekty v Rusku. V pondělí informovala, že už nebude počítat s prokázanými zásobami z projektu Arctic LNG 2 a neposkytne další kapitál na jeho rozvoj.
V souladu s rozhodnutím Evropské unie pokračovat v nákupu ruského plynu společnost uvedla, že bude i nadále dodávat do regionu zkapalněný plyn ze závodu na Jamalském poloostrově, a to v rámci dlouhodobých smluv. Na krátkodobém trhu ruský plyn kupovat nebude.
Vlnu české solidarity s Ukrajinci kalí účty vystavené Rusy za dodaný plyn a ropu.
Lukáš Kovanda: Nejúčinnější „sbírkou“ pro Ukrajinu je odstřižení Západu od ruských energií
Názory
Rusko dodrželo další závazky. V pondělí splatilo úroky z dolarových dluhopisů ve výši 66 miliard dolarů. Platbu zpracovala banka JPMorgan Chase & Co, uvedla agentura Reuters. Věřitelé platbu zatím neobdrželi.
Další splátka ruského dolarového dluhu proběhla. Věřitelé na svých 66 miliard ještě čekají
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.