Francouzská vláda pospíchá na pomoc firmě Atos, v sázce jsou desítky tisíc pracovních míst

Francie je připravena podpořit firmu Atos a bránit i desítky tisíc pracovních míst, které v této skupině zaměřené na softwarové služby jsou, listu Les Echos to řekl ministr financí Bruno Le Maire. Atos jedná o prodeji své ztrátové konzultační divize Tech Foundations firmě EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského, dosažení konečné dohody je ale podle francouzské firmy stále nejisté.
„Průmyslové aktivity firmy Atos neopustíme, představují desítky tisíc pracovních míst,“ řekl Le Maire. Akcie firmy v pondělí klesly o 29 procent v reakci na oznámení, že Atos upouští od plánů vydat nové akcie, protože se podle managementu změnily podmínky na trhu. Atos rovněž uvedl, že s bankami zahájil jednání o refinancování dluhu.
„Francouzská vláda použije všechny prostředky, které má k dispozici, aby zachovala strategické aktivity Atosu,“ řekl Le Maire. Dodal, že jeho úřad je v pravidelném kontaktu s vedením Atosu a že vývoj kolem firmy velmi pozorně sleduje.
Francouzská softwarová společnost Atos požaduje po českém miliardáři Danielu Křetínském za převzetí své divize Tech Foundations o půl miliardy eur, v přepočtu přes 12 miliard korun, v hotovosti více, než se původně předpokládalo. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Francouzská firma Atos chce po Křetínském miliardy navíc za svou divizi
Zprávy z firem
Společnost Atos v lednu jmenovala svého čtvrtého generálního ředitele za méně než dva roky a vydala také sérii varování před zhoršením hospodaření. V pondělí oznámila, že bude požadovat jmenování nezávislé třetí strany, která by usnadnila jednání s bankami.
„Atos bude včas informovat trh o postupu jednání s bankami, o svém novém plánu refinancování, o zamýšlených prodejích, stejně jako o možných změnách ve své kapitálové struktuře, které by mohly vést k rozmělnění stávajících akcionářů,“ dodal francouzský podnik.
Akcionáři a věřitelé zadluženého francouzského maloobchodního řetězce Casino ve čtvrtek schválili plán na záchranu firmy, za kterým stojí český miliardář Daniel Křetínský. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení Casina.
Křetínského záchranná mise má důvěru akcionářů i věřitelů Casina
Zprávy z firem
Firma loni v listopadu uvedla, že zvažuje vstup na kapitálové trhy a prodej dalších aktiv, aby mohla realizovat plán na posílení kapitálu. Firma v této souvislosti hovořila o úvěru za 1,5 miliardy eur se splatností v lednu 2025 a o dluhopisech za 750 milionů eur se splatností v květnu 2025, uvedla agentura Reuters. V lednu skupina varovala, že její volný peněžní tok bude mírně pod původním cílem pro druhou polovinu loňského roku.
Akcie Atosu dnes na burze v Paříži pondělní propad mírně korigovaly a dopoledne přidávaly přes dvě procenta na 2,85 eura za kus. Od začátku roku ale ztrácejí kolem 50 procent.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.