Fúze Euronav a Frontline vytvoří lídra na trhu ropných tankerů

Provozovatelé ropných tankerů Euronav a Frontline oznámili, že se spojí. Fúze v hodnotě převyšující čtyři miliardy dolarů vytvoří lídra na uvadajícím trhu tankerů.
Belgický provozovatel ropných tankerů Euronav a konkurenční společnost Frontline se dohodli na fúzi ve formě výměny akcií. Hodnota transakce činí 4,2 miliardy USD (94,5 miliardy korun), oznámily společnosti. Spojená firma bude mít vedoucí postavení na trhu tankerů. Celkem bude vlastnit 146 plavidel.
Po dokončení fúze budou akcionáři firmy Euronav vlastnit ve sloučené firmě podíl 59 procent a akcionáři Frontline zbývajících 41 procent. Nová skupina se bude jmenovat Frontline a jejím ředitelem bude současný generální ředitel firmy Euronav Hugo De Stoop.
Transakci schválily představenstva a dozorčí rady obou firem. Podléhá však ještě mnoha dohodám, jako dohodě o struktuře transakce, a schválením, včetně povolení regulačních orgánů, upozornila agentura Reuters.
Euronav i Frontline se zabývají námořní přepravou a skladováním ropy. Frontline je registrována na Bermudách a sídlí v Oslu, obchodní kanceláře má také v Británii. Euronav má pobočky v Evropě a Asii.
Navrhovaná fúze přichází v době, kdy se trh s tankery nachází v dlouhodobém útlumu. Ve vzduchu také visí otázka ohledně dlouhodobé budoucnosti tohoto sektoru, který přepravuje uhlovodíková paliva, vzhledem ke globální snaze snížit emise a závislost na těchto palivech.
Ruské jaderné palivo bude dalším zásadním problémem pro evropskou energetiku, upozorňuje agentura Bloomberg. Podle oslovených expertů bude náhrada za ruský uran trvat tři až pět let, ale realističtější odhad je plných deset let. V tuto chvíli je přitom na Ruskem dodávaném palivu závislých 100 milionů Evropanů, včetně Čechů a Slováků.
Až se vyřeší plyn, musí se Evropa zbavit závislosti na ruském uranu. Česku by to trvalo roky
Money
Jde o první konkrétní vyčíslení škod, které škrtnutí ruských aktiv přineslo západní ropné společnosti. Další budou následovat, shodují se odborníci.
Shell za odchod z Ruska odepíše 100 miliard korun. Je to víc, než firma čekala
Zprávy z firem
Zlomový okamžik. Vláda snížila spotřební daň z pohonných hmot. Návrh ANO zrušit DPH z benzinu a nafty neprošel
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.