Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Gazprom začal dodávat plyn na Slovensko

Gazprom
ČTK
 ČTK

Ruská plynárenská skupina Gazprom začala od února dodávat plyn na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream, od dubna objem dodávek zdvojnásobí, uvedl šéf slovenských plynáren SPP Vojtech Ferencz. Státem kontrolovaná společnost SPP je největším prodejcem plynu na Slovensku.

Reklama

Plynovod TurkStream spojuje Rusko a Turecko, odkud se surovina dopravuje dál na Slovensko. Dříve Slovensko dováželo ruský plyn přes Ukrajinu, která jeho přepravu na začátku letošního roku ukončila v reakci na konec platností příslušné smlouvy s ruskou stranou. Kyjev se již téměř tři roky brání ruské vojenské invazi.

Ředitel divize obchodu SPP Michal Ľalík doplnil, že kapacita plynovodů z jihu je naplněna hlavně přes Srbsko a Maďarsko a je potřebná dlouhodobá dohoda o přenechání kapacit ve prospěch SPP. Řekl, že dodávky plynu z tohoto směru zásadním způsobem pomohou SPP. Plynovodní propojení z Maďarska ovšem podle něj nedokáže pokrýt roční spotřebu plynu Slovenska, tedy asi 4,5 miliardy metrů krychlových.

O možnosti dovážet ruský plyn na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream hovořil slovenský premiér Robert Fico při své lednové návštěvě Turecka. Později ale upozornil na stávající vytíženost této přepravní trasy.

Slovensko má smlouvu s Gazpromem o dodávkách plynu do roku 2034. Kontrakt počítá s tím, že Rusko plyn dopraví na Slovensko. Ferencz řekl, že SPP tuto smlouvu nevypoví.

Reklama

Žádná arbitráž

Podle Ľalíka SPP ani neplánuje zahájit arbitráž vůči Gazpromu, který nedodává dohodnuté objemy plynu na Slovensko a vzniklou situaci chce využít na vyjednání lepších podmínek dodávek. Uvedl, že ani v roce 2022, tedy za bývalé vlády, nepřistoupil SPP k arbitráži vůči Gazpromu, který tehdy krátil dodávky plynu na Slovensko.

Za spíše nereálnou označil Ľalík možnost dodávek plynu na Slovensko z Ázerbájdžánu, které zmiňovali někteří politici. Důvodem je nedostatek jeho produkčních kapacit. SPP nadále věří, že se podaří obnovit tranzit plynu přes Ukrajinu.

SPP se podle Ferencze připravil na očekávané zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu naplněním zásobníků a uzavřením kontraktů na dovoz plynu z jiných zdrojů. Společnost už dříve uvedla, že tyto alternativní dodávky jsou dražší než ruský plyn, a to hlavně kvůli tranzitním poplatkům.

Ľalík řekl, že Ukrajina má v současnosti nedostatek plynu a začala ho dovážet prostřednictvím plynovodů z Maďarska a ze Slovenska.

Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu využil Fico k opakované kritice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Kyjevu pohrozil odvetnými opatřeními. Původně Fico zmiňoval zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu a omezení pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Od možnosti přijmout uvedená opatření minulý týden slovenský premiér ustoupil a začal vyhrožovat využitím práva veta při rozhodování EU o unijní pomoci Ukrajině. Zelenskyj zase tvrdil, že Fico dává přednost Moskvě před USA a dalšími partnery, kteří by Slovensku mohli dodat plyn.

koňak

Čínská cla na brandy z EU otřásla regionem Cognac

Francouzští producenti koňaku zaplakali loni nad výdělkem. Kvůli odvetným clům Číny na evropskou brandy se jejich export skokově propadl.

Přečíst článek

Insolvenční správce zahájil prodej Liberty Ostrava

Prodej Liberty Ostrava byl zahájen. Podnik lze koupit i bez koksovny

Insolvenční správce Šimon Peták zahájil proces prodeje zkrachovalé huti Liberty Ostrava. Výběrové řízení bude mít dvě kola, vítěz by mohl být znám do konce května. Zájemci se mohou rozhodnout, zda budou chtít koupit celý podnik včetně koksovny, nebo bez ní. V prvním kole budou zájemci předkládat závazné nabídky, ve druhém bude část z nich moci licitovat.

Přečíst článek

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová: EU je připravena na tvrdá jednání s USA

Evropská unie bude připravena na tvrdá jednání se Spojenými státy, aby ochránila své zájmy před hrozbou zvýšených obchodních cel, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zdůraznila, že se Spojenými státy má EU nejpevnější vazby a sdílí s nimi mnoho stejných zájmů, ať již jde o regionální stabilitu či globální ekonomiku.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme