Glencore má za sebou co do zisku rekordní rok. Takový už nezopakuje

Nadnárodní těžařský gigant Glencore v loňském roce zvýšil čistý zisk o téměř 250 procent na rekordních 17,3 miliardy dolarů (zhruba 383 miliard korun). Za růstem zisku stály vysoké ceny uhlí, ropy a dalších komodit vyvolané konfliktem na Ukrajině. Firma uvedla, že svým akcionářům vyplatí více než sedm miliard dolarů.
Společnost Glencore, která se kromě těžby zabývá také obchodováním s komoditami, rovněž oznámila, že v loňském roce snížila své čisté zadlužení na pouhých 75 milionů dolarů z šesti miliard dolarů na konci roku 2021.
Šéf společnosti Glencore Gary Nagle uvedl, že firmě k dosažení rekordního zisku pomohl růst cen komodit, za kterým stála mimo jiné válka na Ukrajině. „Bezprecedentní vývoj na globálních energetických trzích výrazně podpořil naše obchodní i průmyslové aktivity,” dodal.
Společnost Glencore loni zvýšila zisk z obchodování s fosilními palivy a kovy o 73 procent na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Podle analytiků však není pravděpodobné, že by se firmě tento výkon podařilo v letošním či příštím roce zopakovat, napsala agentura Reuters. Podle agentury DPA letos společnost Glencore počítá mimo jiné s výrazným poklesem cen uhlí a zinku.
Rekordní zisky za loňský rok již ohlásila řada velkých producentů ropy a zemního plynu z Evropy i Spojených států. Britský ropný gigant Shell loni například vydělal téměř 40 miliard dolarů a americký ExxonMobil dokonce 59 miliard dolarů, což představuje rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.
Rusko navzdory sankcím zvyšuje svoji těžební aktivitu. Celková hloubka jeho ropných vrtů byla loni nejvyšší za uplynulé minimálně více než jedno desetiletí.
Ruský ropný průmysl jede dál. Navzdory sankcím těží víc než před válkou
Money
Ropný a plynárenský gigant Shell vykázal rekordní roční zisky poté, co loni vzrostly ceny energií po ruské invazi na Ukrajinu. Společnost za rok 2022 oznámila upravený zisk ve výši 39,9 miliardy dolarů (asi 862 miliard korunr), což je nejvíce ve své 115leté historii, uvádí BBC.
Sečteno a podtrženo. Ropný gigant Shell má nejvyšší zisky za 115 let
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.