Goldman Sachs ve čtvrtletí klesl zisk, chystá obří reorganizaci

Americké investiční bance Goldman Sachs klesl ve třetím čtvrtletí zisk na 2,96 miliardy dolarů (74 miliard korun) z 5,28 miliardy dolarů před rokem. Banka to uvedla s tím, že po necelých třech letech provede další reorganizaci a rozdělí podnikání do tří jednotek.
Zisk na akcii ve čtvrtletí činil 8,25 dolaru. Analytici jej odhadovali na 7,69 dolaru.
Největší změny za dva roky
Oznámená reorganizace představuje největší otřes v Goldman Sachs za více než dva roky. Samostatné jednotky se budou věnovat správě aktiv a majetku, globálnímu bankovnictví a trhům a také platformám.
Problémy zmítaná banka Credit Suisse souhlasila s tím, že zaplatí 495 milionů dolarů (asi 12,5 miliardy korun) za vypořádání největšího zbývajícího případu souvisejícího s její úlohou při prodeji cenných papírů zajištěných hypotékami (RMBS) na bydlení v USA, které přispěly k finanční krizi v roce 2008. Uvedla to agentura Bloomberg.
Credit Suisse zaplatí miliardy v kauze, která odstartovala krizi v roce 2008
Zprávy z firem
Chystané změny přicházejí v době, kdy se velké americké banky potýkají s dopadem neklidných kapitálových trhů. Zejména Goldman Sachs čelí oslabení zájmu o investiční bankovnictví kvůli zpomalen růstu ekonomiky.
Pozitivně se na výsledcích ale projevil růst nákladů na půjčky, který zvýšil čistý úrokový výnos. Celkové výnosy pak ve čtvrtletí klesly o 12 procent na 11,98 miliardy dolarů.
Kvůli zhoršující se hospodářské situaci klesl ve čtvrtletí zisk i dalším předním americkým bankám JPMorgan Chase & Co, Citigroup a Bank of America.
Na základě rozhodnutí věřitelského výboru bude nadále insolvenční správkyně Jiřina Lužová jednat o kupní smlouvě na prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ exkluzivně s Českou spořitelnou. Uvedla to v tiskové zprávě. Nominální hodnota portfolia činí 47,7 miliardy korun.
Šanci koupit portfolio zkrachovalé Sberbank CZ dostala Česká spořitelna
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.