Google musí ve Francii zaplatit obří pokutu za trvající neshody s vydavateli

Americký Google dostal ve Francii další miliardovou pokutu. Za trvající neshody s vydavateli zpravodajství ji firmě vyměřil tamní antimonopolní úřad.
Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu půl miliardy eur (12,8 miliardy korun) za to, že se nedohodla s vydavateli zpravodajství. Google čelil obvinění francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal v dobré víře o odměnách za přejímání jejich obsahu. Vést taková jednání Googlu v dubnu loňského roku nařídil antimonopolní úřad. Pokud vydavatel americkou firmu o takové jednání požádal, mělo se uskutečnit do tří měsíců.
„Je to nejpřísnější pokuta,” uvedla prezidentka antimonopolního úřadu Isabelle De Silvaová. Její instituce tak vysoký trest za nerespektování svého nařízení dosud neuložila.
Úřad Googlu také nařídil, aby vydavatelům a tiskovým agenturám do dvou měsíců představil návrh odměn za používání v současnosti chráněného obsahu. Pokud se firma s nabídkou opozdí, zaplatí za každý den pokutu až 900 tisíc eur.
Americký technologický gigant Apple povolá od září své zaměstnance zpět do kanceláří nejméně na tři dny týdně. S odvoláním na interní zprávu, kterou šéf Applu Tim Cook adresoval zaměstnancům, to napsal server BBC.
Apple odvolává home office. Od září chce lidi zpět v kancelářích na tři dny týdně
Zprávy z firem
Google nejednal dostatečně rychle
Google označil rozhodnutí francouzského úřadu za velké zklamání. „Pokuta ignoruje naše snahy o dosažení dohody, a také realitu fungování zpravodajství na našich platformách,“ řekl mluvčí americké společnosti. Podle Googlu se dnešní rozhodnutí úřadu vztahuje pouze na jednání, která se konala od května do září 2020. „Od té doby pokračujeme ve spolupráci s vydavateli a zpravodajskými agenturami, abychom našli společnou řeč,” uvedla firma.
Jednou ze stran sporu na straně vydavatelů zůstává společnost APIG, která zastupuje většinu francouzských tištěných médií - mimo jiné deníky Le Figaro a Le Monde. A to přesto, že s Googlem už podepsala rámcovou dohodu. Ta ale byla podle zdrojů agentury Reuters pozastavena a čeká se na rozhodnutí antimonopolního úřadu.
Úřad Googlu nařídil vyjednávat s vydavateli loni v dubnu. Vydavatelé se ale na něj pak obrátili spolu s agenturou AFP v září s tím, že americká firma nařízení nerespektuje.
Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého vyhledávače a snaží se vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv. Stížnost úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v té věci podaly v roce 2019.
Zájmy na francouzském mediálním trhu má i český podnikatel Daniel Křetínský, který se v říjnu 2018 stal významným akcionářem v deníku Le Monde a vlastní i publikace jako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Loni v listopadu Křetínský vystoupil proti dohodě o autorských právech, kterou Google nabídl francouzským tištěným médiím.
Spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč vloží společné investice s podnikatelem Danielem Křetínským do nového holdingu J&T Capital Partners.
Tandem Křetínský a Tkáč zakládá nový holding pro společné investice
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.