Google představil přelomový kvantový čip Willow
Americká společnost Google představila svůj nový kvantový čip, který podle ní dosáhl přelomových výsledků. V testech dokázal za pět minut vyřešit výpočetní úlohu, která by dnešním nejrychlejším počítačům zabrala více času, než kolik činí stáří vesmíru, uvedla firma. Čip podle ní zároveň dokáže výrazně omezit chybovost, která je jedním z největších problémů této technologie.
Vlastnosti subatomárních částic se vědci snaží ve výpočetní technice využít už několik desetiletí. Tentýž elektron se například může na velkou vzdálenost propojit s jinou částicí díky efektu kvantového zapletení, anebo může být ve stejnou chvíli na různých místech.
Zatímco tradiční výpočetní technika se spoléhá na bity, tedy na jedničky a nuly, kvantová výpočetní technika používá kvantové bity - qubity, které mohou být zároveň jednička i nula. Qubity jsou sice extrémně rychlé, ale náchylné k chybám, jelikož je může narušit i subatomární částice odněkud z vesmíru, uvedla agentura Reuters.
Kvantová korekce chyb
Čím více qubitů se na čipu nachází, tím více chyb může vznikat, což může čip degradovat na úroveň běžného počítače. Proto vědci od 90. let pracují na tzv. kvantové korekci chyb. Google nyní oznámil, že se mu podařilo propojit qubity čipu Willow tak, aby s jejich rostoucím počtem chybovost klesala. Společnost tvrdí, že dokáže chyby opravovat v reálném čase, což je podle ní klíčový krok k praktickému využití kvantových počítačů.
„Výkon čipu Willow je ohromující: provedl výpočet za méně než pět minut, který by jednomu z nejrychlejších současných superpočítačů trval 10^25 let (10 sextilionů let). Pro lepší představu: je to 10 000 000 000 000 000 000 000 000 let. Toto neuvěřitelné číslo výrazně překračuje známé časové škály ve fyzice i stáří vesmíru. Podporuje teorii, že kvantové výpočty probíhají v mnoha paralelních vesmírech, což je v souladu s myšlenkou multivesmíru, kterou poprvé představil fyzik David Deutsch,“ uvedla firma.
Ačkoli matematický problém, který vyřešila kvantová laboratoř Googlu v kalifornské Santa Barbaře, nemá praktické využití, firma doufá, že kvantové počítače jednou vyřeší problémy v medicíně či umělé inteligenci, na které jsou současné počítače krátké, uvedla agentura Reuters.
Americká společnost Omnicom Group převezme za 13,25 miliardy dolarů (315 miliard korun) konkurenta Interpublic Group. Omnicom převezme za 315 miliard konkurenta, vznikne největší reklamní podnik na světě
Zprávy z firem
Americká vláda chce u soudu dosáhnout toho, aby internetový gigant Google prodal prohlížeč Chrome. Chce ho tak zbavit monopolu pro vyhledávání na internetu. S odkazem na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg.Americká vláda chce po Googlu, aby prodal prohlížeč Chrome
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.