„Rovnostářský“ Google mimosoudně zaplatí miliardy kvůli žalobě, že diskriminuje ženy

Google urovnal hromadnou žalobu, která jej obvinila ze systematické mzdové diskriminace žen. Slíbil, že zaplatí finanční vyrovnání ve výši 118 milionů dolarů (asi 2,75 miliardy korun). Zároveň pozve pozorovatele zvenčí, aby přezkoumali jeho platové praktiky. Pro Google, který se pyšní rovnostářským étosem, byl dlouhotrvající právní spor nepříjemným tématem, chybu ale i přes mimosoudní dohodu nepřiznal, napsal deník The New York Times.
Tři bývalé zaměstnankyně Googlu společnost poprvé zažalovaly v roce 2017. Tvrdily, že za stejnou práci platí technologický gigant ženám méně než mužům. Později se přidala čtvrtá žalobkyně. Soudce vrchního soudu v San Franciscu nyní musí schválit páteční dohodu, která se týká asi 15 500 žen zaměstnaných v Googlu v Kalifornii ve 236 různých pracovních pozicích od 14. září 2013, uvedl The New York Times.
Ruská pobočka společnosti Google Alphabet podala návrh na insolvenci, podle zprávy zveřejněné na ruském oficiálním registru Fedresurs. Dceřiná společnost „podala oznámení o úmyslu prohlásit insolvenční (úpadek)“, uvedla agentura Reuters. Ruská dceřiná společnost plánuje vyhlásit bankrot poté, co úřady zabavily její bankovní účet, což znemožnilo provádět operace, uvedl mluvčí společnosti Google.
Ruská pobočka Google krachuje, zřejmě neustála tlak Kremlu. Má zablokovaný účet
Zprávy z firem
„I když pevně věříme ve spravedlnost našich zásad a postupů, po téměř pěti letech soudních sporů se obě strany shodly na tom, že vyřešení záležitosti bez jakéhokoli přiznání nebo zjištění je v nejlepším zájmu všech,“ uvedl mluvčí Googlu Chris Pappas. „Jsme velmi rádi, že jsme dosáhli této dohody,” dodal s tím, že Google analyzoval mzdovou rovnost za posledních devět let a zvýšil mzdy zaměstnankyň, u nichž to bylo v rámci rovnosti potřeba.
Kontrola zvenčí
Po dobu tří let po formálním schválení dohody nechá Google experty třetích stran posoudit, jak by mohl zlepšit svůj proces mzdové rovnosti a být spravedlivější při stanovování postavení a mezd pro nové zaměstnance. Podle právníků zastupujících žalobkyně ze společností Lieff, Cabraser, Heimann & Bernstein a Altshuler Berzon bude k dispozici také externí monitor, který posoudí, zda společnost dodržuje doporučení odborníků.
Hodnota největších technologických firem ve Spojených státech se kvůli propadu akciových trhů jen za poslední tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů (téměř 24 bilionů korun). Týká se to firem, jako je Apple, Microsoft, Tesla, Amazon, Nvidia či Meta Platforms, které patří ve svém oboru zároveň i k největším na světě. Vyplývá to z dat provozovatelů burz.
Bilion dolarů. O tolik se snížila hodnota amerických BigTechů za pouhé tři dny
Money
„Jako žena, která strávila celou svou kariéru v technologickém průmyslu, jsem optimistická v tom, že akce, ke kterým se Google v rámci této dohody zavázal, zajistí ženám větší spravedlnost,“ uvedla v prohlášení jedna ze žalobkyň Holly Peaseová.
Pro Google, který se pyšní rovnostářským étosem, byl dlouhotrvající právní spor nepříjemným tématem. Podobným žalobám proti diskriminaci na základě pohlaví čelili však i technologičtí konkurenti Microsoft a Oracle, u nichž spory dopadly zatím se smíšenými výsledky. Například ženy žalující softwarovou společnost Oracle se v pátek dočkaly částečného neúspěchu, informoval Bloomberg poté, co soudce zbavil žalobu proti Oraclu statusu hromadné žaloby.
Průměrnému hráči NBA stačí pouhých 91 hodin, aby vydělal stejnou částku jako průměrná hráčka WNBA za celý rok. Rozdíly v odměnách mužů a žen jsou v profesionálním sportu daleko nad společenským průměrem. Zápas za férové odměny pokračuje - nutno ale dodat, že u některý sportů celkem úspěšně. „Mnohdy k tomu postačilo jen podpoření požadavků sportovkyň ze strany médií, politiků či širší veřejnosti, podotýká Denisa Linhartová, členka Komise rovných příležitostí Českého olympijského výboru.
Ženy vs. muži. V zápase za rovné odměňování ve sportu neplatí fair play, najdou se ale světlé výjimky
Enjoy
Vše o tématu ESG čtěte zde
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.