Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Gramofony z Litovle chce celý svět, Češi jejich kvalitu nedoceňují

Gramofony SEV Litovel
ČTK
 ČTK

Společnost SEV Litovel, která je předním světovým producentem gramofonových přístrojů v kvalitě hi-fi, loni kvůli poklesu produkce snížila tržby o 70 milionů korun na 598 milionů korun z rekordních 668 milionů korun v roce 2021. Čistý zisk podniku klesl o 13 procent na 61,4 milionu korun z předloňských 70,6 milionu korun, vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Společnost SEV Litovel loni prodala 130 tisíc gramofonů, zatímco v roce 2021 jich vyexpedovala rekordních 177 600 a zejména díky tomu zdvojnásobila své tržby. Loňská produkce byla přesto výrazně vyšší než v předcovidových letech. V roce 2020 společnost SEV Litovel prodala 97 tisíc gramofonů a rok dříve 82 tisíc. „Dalším důležitým produktem jsou dodávky pro automobilový průmysl. Na vůz Škoda Scala a Škoda Kamiq dodáváme přední trysky,“ uvedl Mencl.

Firma kvůli rostoucí poptávce předloni výrazně investovala do nákupu CNC obráběcích strojů a rozšíření výroby gramofonů v nedaleké Července, kde v předchozích letech vybudovala nový provoz za 150 milionů korun. Loni společnost SEV Litovel investovala do stavby nového skladu v Července. V nabídce má pět desítek typů gramofonů a výrobní program stále inovuje. „Cílem společnosti je vyrábět přístroje v perfektní kvalitě a dosáhnout roční produkce 150 tisíc přístrojů,“ podotkl Mencl.

Martin Mikuláš, spolumajitel obchodu Phono.cz

Gramofony značky Tesla jsou stále skvělé, říká majitel recordshopu

Český venkov stále poslouchá Dalibora Jandu, Standu Hložka, Hanu Zagorovou a kapely jako Tublatanka, Citron a Turbo, říká spolumajitel známého pražského recordshopu Phono.cz Martin Mikuláš. Během pandemie se zvýšil zájem o audioknihy. „Současné firmy už nepracují s takovými budgety, jaké míval k dispozici Československý rozhlas do roku 1989 a dnešní audioknihy a dramatizace nemají zdaleka takovou úroveň, jako ty tehdejší,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Většina produkce míří do ciziny

Litovelský podnik v předchozích letech těžil z toho, že se prudce zvyšuje obliba vinylových desek, které zažívají renesanci. Zatímco v letech 2002 až 2009 společnost SEV Litovel ročně vyrobila zhruba 30 tisíc gramofonů, od roku 2010 se její produkce začala postupně zvyšovat. Většinu gramofonových přístrojů společnost SEV Litovel exportuje. Gramofony prodává prostřednictvím rakouské firmy Audio Systems v 70 zemích. Mezi hlavní exportní teritoria patří Británie, Německo, Francie, Spojené státy a Austrálie.

Gramofony se na celkových tržbách firmy SEV Litovel podílejí více než 90 procenty. Zbývající část tržeb připadá na součástky pro automobilový průmysl a na části vláčků. Společnost SEV Litovel zahájila činnost v roce 1999. Navazuje na tradici v elektromechanickém a elektrotechnickém průmyslu, která vznikla v Litovli před více než 50 lety v tehdejším podniku Tesla Litovel. Firma SEV Litovel zaměstnává 320 pracovníků.

Vinylové desky jsou opět u posluchačů v kurzu. A vydavatelství se tomu přizpůsobují.

Renesance vinylů nebere konce. Česká jednička na světovém trhu letos vyrobí o pětinu víc LP desek

Společnost GZ Media plánuje letos vyrobit zhruba 80 milionů gramofonových desek, meziročně o pětinu více. Za růstem produkce je hlavně zvýšená výrobní kapacita v amerických závodech, uvedl generální ředitel Michal Štěrba. V Česku má firma, která je světovou jedničkou ve výrobě vinylů, hlavní výrobní závod v Loděnici na Berounsku

Přečíst článek

Milan Úbl ve svém království, které je plné audiotechniky

Obyčejný byznys: Opravám televizorů se roky vyhýbám, říká elektrotechnik

V Česku je mnoho zajímavých provozů a podniků, prodejen a trhů, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Představujeme je na newstream.cz v novém seriálu Obyčejný byznys. Tentokrát se vydáme za odborníkem na opravy a instalace audiotechniky a majitelem firmy DJ Servis Milanem Úblem. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme