Heliport a robotické dílny. Školné na soukromé škole v Dubaji vyjde na více než milion ročně
Bazén olympijské velikosti, fotbalové hřiště, posluchárna až pro šest set osob a také heliport, tak nějak bude vypadat školní kampus, který má vzniknout v Dubaji. A kvalitě by mělo odpovídat školné. Rok studií vyjde na 56 tisíc dolarů, v přepočtu 1,3 miliony korun.
„Současný vzestup Dubaje a Spojených arabských emirátů je zcela nepopiratelný. Trh zkrátka dozrál přesně na takový typ školy,“ uvedl generální ředitel GEMS Dino Varkey pro server Bloomberg.
Na začátku bude škola po vzoru britských osnov poskytovat vzdělání těm nejmenším od 1. do 6. ročníků. Školné bude začínat na 32 tisících dolarech, v šestém ročníků, pro děti ve věku 10 až 11 let, stoupne na 41 tisíc dolarů. V plánu je v budoucnu otevřít i vyšší ročníky, kde by mohlo roční školné vyšplhat až k 56 tisíc dolarům. Šlo by tak o nejdražší školu v Dubaji.
Nová školní pravidla dávají celkově daleko větší důraz na výuku cizích jazyků a matematiky. Angličtina bude povinná od první třídy, na konci základní školy by děti měly umět anglicky daleko lépe než nyní. A nejpozději od sedmé třídy bude povinný druhý cizí jazyk.Revoluce ve školství. Angličtina bude skutečně povinná od první třídy
Politika
Život v Dubaji je už jen pro nejbohatší
Školní kampus o rozloze 47 600 metrů čtverečních má být otevřen v srpnu, a kromě posluchárny o kapacitě 600 míst, bazénu olympijské velikosti a fotbalového hřiště, které má sloužit i jako heliport, budou mít studenti k dispozici také moderně vybavené laboratoře. Celkově se investice do výstavby vyšplhají ke 100 milionům dolarů.
Počet obyvatel Dubaje po vypuknutí pandemie a také války na Ukrajině prudce vzrostl a do emirátů se nejenom kvůli příznivému daňovému režimu stěhují ti nejbohatší lidé na světě, ochotní připlatit si za vzdělání. Právě na bohaté rodiče se chce nová škola zaměřit.
Dubaj se chystá na stavbu dalšího unikátního domu. Po nejvyšší stavbě světa, mrakodrapu Burdž Chalífa, či slavném hotelu Jumeirah nyní metropole připravuje do své pestré přehlídky výstavbu netradičního „paneláku“ Muraba Veil. Dubaj chystá architektonický unikát: supertenký mrakodrap
Enjoy
Podle průzkumu vládní agentury pro školství stoupl počet studentů na soukromých školách jen v tomto školním roce o šest procent. Takže na celkem 227 školách studuje 387 441 studentů.
Pro domácnosti s průměrnými příjmy se naopak Dubaj kvůli vysokým nákladům a prudce rostoucím cenám nemovitostí stává nedostupnou. Jak uvádí průzkum společnosti Alpen Capital 80 procent rodiny ve Spojených emirátech jen na vzdělání vynakládá více než třetinu svého měsíčního příjmu. Někteří dokonce museli, proto aby mohli financovat vzdělání svých dětí, přistoupit k osobním půjčkám.
Letecký výcvik v dubajské Emirates Flight Training Academy je „all inclusive“ na dva roky, přijde ale na 4,2 milionu korun. Reportáž: Nejdražší letecká škola světa je v Dubaji
Zprávy z firem
Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovala řada čtenářů. Některé z reakcí zveřejňujeme.Dopis čtenáře: Nikdo nechápe, co to znamená učit
Názory