Hlavou proti zdi. Naftogaz žaluje Kreml o miliardy za majetek zabavený na Krymu

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz podala ve Spojených státech žalobu na Rusko. Chce získat pět miliard dolarů (108,3 miliardy korun), které jí byly přiznány v Haagu jako odškodnění za ztracený majetek na Krymu. Firma o tom informovala na svém webu.
Rusko, které v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajině, se v roce 2014 zmocnilo Krymu a poloostrov anektovalo, což vyvolalo sankce západních vlád.
Londýnský fond VR Capital blokuje snahy ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz restrukturalizovat dluh. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
Britští věřitelé blokují restrukturalizaci ukrajinského Naftogazu. Peněz má plynárenský gigant dost, hřímají
Zprávy z firem
Ukrajinská firma se obrátila na soud v distriktu Columbia. Svůj krok obhajuje tím, že na to má právo, protože Spojené státy patří mezi země, kde má Rusko majetek.
Rusko neplní rozhodnutí soudu v Haagu
Mezi aktiva společnosti Naftogazu na Krymu patřila společnost Chornomornaftogaz, která se zabývá těžbou plynu z Černého moře. Naftogaz v dubnu uvedl, že arbitrážní soud v Haagu nařídil Rusku zaplatit pět miliard dolarů jako odškodnění za nezákonné vyvlastnění majetku ukrajinské společnosti na Krymu.
"Vzhledem k tomu, že Rusko nezaplatilo dobrovolně společnosti Naftogaz částku stanovenou v rozhodčím nálezu, hodláme využít všech dostupných mechanismů k získání těchto prostředků," uvedl generální ředitel společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Firma na tom podle něj pracuje nejen ve Spojených státech, ale i v dalších zemích.
Mezinárodní trestní tribunál vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Soud v Haagu vydal na Putina zatykač
Politika
Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) hodlá ve dvou případech zahájit stíhání za válečné zločiny související s ruskou invazí na Ukrajinu. S odkazem na své zdroje mezi současnými i bývalými představiteli soudu to napsal list The New York Times (NYT), podle kterého ICC také požádá o vydání zatykačů na několik osob.
Soud v Haagu hodlá poprvé stíhat údajné ruské válečné zločiny na Ukrajině
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.