Holding Malina může začít s reorganizací, pomoci má i čínský investor

Věřitele zadluženého Energetického Holdingu Malina, který je v současnosti kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek na fotovoltaiku v úpadku, dnes na své schůzi povolili reorganizaci podniku. Podrobný plán reorganizace v příštích měsících zpracuje vedení podniku, následně ho opět budou schvalovat věřitelé, uvedl člen představenstva Maliny Lukáš Uhl. Hlavním bodem reorganizace by podle dřívějších informací nejspíš měl být vstup nového investora z Číny.
Energetický Holding Malina v předchozích měsících přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto na začátku května podalo návrh na insolvenci, v něm uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Podnik následně v červnu oznámil, že má rozpracováno přibližně 1500 zakázek, které hodlá dokončit. Zatím jich firma dokončila přes 600. U dalších více než 2200 projektů naopak práce zatím nezahájila.
Věřitelé společnosti se sešli po jednání insolvenčního soudu, který posuzoval přípustnost přihlášených pohledávek. Uznaní věřitelé následně na své schůzi rozhodovali o tom, zda povolí Malině se reorganizovat nebo ji pošlou do konkurzu. Podle Uhla, který podnik v současné době řídí, hlasovala pro reorganizaci drtivá většina věřitelů. Rozhodnutí věřitelů by nyní měl schválit ještě insolvenční soud, což by ovšem měl být spíše formální krok.
Německo v příštích čtyřech letech podpoří průmyslové odvětví a průmyslové firmy částkou 50 miliard eur, tedy 1,2 bilionu korun. Prohlásil to německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Obří investice. Německo podpoří svůj průmysl 50 miliardami eur
Money
Vedení Maliny nyní bude zpracovávat podrobný plán reorganizace. Šéf podniku Uhl k němu řekl, že plán zatím hotový není a bude se o něm ještě jednat. Následně budou reorganizační plán opět schvalovat věřitelé. Schůze ke schválení plánu by se měla uskutečnit zřejmě až v příštím roce.
Investor z Číny
Server Seznam Zprávy v minulém týdnu uvedl,že většinový majitel Maliny Cyril Regner jedná o vstupu čínského investora do firmy. Tím by zřejmě měla být čínská společnost GoodHao, která dnes oznámila zájem o vstup do insolvenčního řízení s Malinou, přičemž nabízí dodání materiálu a vyrovnání s věřiteli.
Trh s kryptoměnami prožívá mimořádné vzedmutí. V pondělí totiž americký soud posvětil možnost otevřít první ETF navázaný na bitcoin, což ke kryptu otevře dveře největším investičním vehiklům v čele s gigantem BlackRock. Lze očekávat, že masivní příliv peněz do krypta vyžene ceny zejména bitcoinu a etheru do závratných výšin. A tak lze očekávat oblíbené závody v odhadech, kam až cena bitcoinu poroste. Má to však mnoho háčků.
Stanislav Šulc: Bitcoin roste. Vyšplhá k milionu dolarů? A proč ne rovnou k miliardě?
Názory
Společnost kvůli problémům provedla už několik změn ve vedení firmy. Od konce září ji řídí nový člen představenstva Lukáš Uhl. Firma naopak ukončila spolupráci s podnikem Misura IT, která měla v předchozích měsících na starosti krizové řízení podniku. Misura IT se kvůli tomu chystá podat na Malinu žalobu.
Majoritním vlastníkem holdingu je Cyril Regner, menšinovým majitelem je dnes už bývalý předseda představenstva Jan Urban. Podnik zaměstnává kolem 135 lidí. Za minulý rok byla společnost ve ztrátě přes 186 milionů korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.