Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Holdingu Colt CZ klesl prodej zbraní. Výnosy měl však rekordní

Colt CZ měl loni rekordní výnosy 14,86 miliardy
Colt CZ
 ČTK

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal loni rekordní výnosy téměř 14,86 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Čistý zisk zbrojařské skupiny za loňský rok po zdanění byl přibližně 2,04 miliardy korun, nárůst ve srovnání s rokem 2022 loni činil 0,4 procenta. Představenstvo navrhne valné hromadě výplatu dividendy ve výši 30 korun na akcii, stejně jako loni.

Výši tržeb podle zástupců skupiny ovlivnil přepočet cizích měn do české koruny, časově náročný proces udělování exportních licencí a dále pokles některých produktových segmentů na komerčním trhu v USA. Počet prodaných zbraní holdingu loni meziročně klesl o 10,4 procenta na 621 210. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 60 procent, dlouhé palné zbraně téměř ze 40 procent. Výrazný nárůst ale loni Colt CZ zaznamenal zejména v prodejích pro ozbrojené složky.

Upravený čistý zisk holdingu po zdanění dosáhl v roce 2023 téměř 2,05 miliardy korun, což bylo o 10,1 procenta méně než předloni. Upravený ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné položky skupině loni ve srovnání s předchozím rokem klesl o 9,4 procenta zhruba na 3,05 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Colt CZ loni investoval 924 milionů korun, meziročně o 36 procent více.

Výnosy z ruských aktiv mohou být použity na zbraně pro Ukrajinu, shodli se lídři EU

Summit EU se shodl na další urychlené pomoci Ukrajině. Šéfové států a vlád ocenili inciativu České republiky na nákup munice a pokročili v otázce možného využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv pro podporu Ukrajiny.

Přečíst článek

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Jana Drahoty byl loňský rok druhým nejúspěšnějším v historii skupiny. „Výrazně se navýšil podíl tržeb z prodejů pro ozbrojené složky, koupili jsme švýcarského výrobce střeliva swissAA Holding AG a oznámili podpis smlouvy se společností CBC Europe o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Sellier & Bellot. Nicméně nutno říci, že z pohledu hospodářských výsledků skončil loňský rok za mým původním očekáváním a plány,“ uvedl Drahota.

Holding podle něj neustále pracuje na modernizaci výrobkového portfolia a pro letošní rok očekává výrazný nárůst výkonu. „Vzhledem k dosaženým výsledkům se představenstvo společnosti rozhodlo navrhnout valné hromadě dividendu ve výši 30 Kč na akcii,“ doplnil Drahota. Valná hromada by se měla konat do konce prvního pololetí letošního roku.

Stěžejní jsou pro holding trhy v Severní Americe, Asii a Evropě. Na celkových loňských výnosech Coltu CZ se z 42,21 procenta podílely výnosy v USA. Podíl České republiky byl 17,64 procenta a Kanady 15,02 procenta. Výnosy dosažené na evropském trhu bez ČR tvořily 13,03 procenta, Asie se na celkových výnosech podílela ze 7,61 procenta. Výnosy v Africe dosáhly 1,25 procenta, v ostatních státech světa 3,24 procenta.

České pušky CZ BREN 2 se budou montovat přímo na Ukrajině

České pušky se budou montovat přímo na Ukrajině

Útočné pušky CZ BREN 2, které vyrábí Česká Zbrojovka a používá je například Armáda ČR, se budou montovat přímo na Ukrajině.

Přečíst článek

Výhled holdingu na letošní rok je ovlivněn nejistou poptávkou, inflačními tlaky na nákladové straně a přepočtem měnových kurzů amerického dolaru a eura do české koruny. Výrazný vliv na něj má též očekávaná konsolidace nyní uskutečňované akvizice společnosti Sellier & Bellot. Varianta zahrnující pouze současnou skupinu Colt CZ předpokládá výnosy mezi 16,2 až 17,8 miliardy korun, varianta Colt CZ včetně očekávaného přínosu akvizice Sellier & Bellot od 20 do 22 miliard korun a varianta s akvizicí Sellier & Bellot pro-forma celý rok 2024 od 23 do 25 miliard korun.

Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems. Skupina sídlí v České republice. Ve svých výrobních závodech v ČR, USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku zaměstnává více než 2000 lidí. Ze 75,4 procenta je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 24,6 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme