Hotovo. Tykač dokončil nákup oceláren v Británii a Skandinávii

Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, dokončila nákup oceláren ve Velké Británii a ve Skandinávii od španělské firmy Celsa. Ocelárny mají dohromady výrobní kapacitu dva miliony tun ocelářských produktů ročně. Hodnota transakce není známa.
Sev.en Global Investments o chystaném nákupu oceláren od společnosti Celsa informovala loni v listopadu, nyní akvizici formálně dokončila. Získala tím plný podíl ve společnostech Celsa Steel UK a Celsa Nordic, které přejmenovala na 7 Steel UK a 7 Steen Nordic, oznámila Tykačova firma.
Skupina uvedla, že akvizicí se začala zaměřovat na výrobu oceli recyklací ocelového šrotu v elektrických obloukových pecích. Finální ocelové produkty podle Sev.en GI zahrnují výztužové tyče, profily, pletivo a dráty, které jsou využívány ve stavebnictví, ale i ocelové části pro konstrukce lodí, kolejí či větrných elektráren. Koupí zároveň zdvojnásobila počet svých zaměstnanců na více než 5700.
Britský parlament přerušil velikonoční přestávku kvůli mimořádné debatě o převzetí kontroly nad ocelárnou British Steel od jejích čínských vlastníků, protože labouristická vláda premiéra Keira Starmera bojuje za zachování posledního britského výrobce oceli.
Britská ocel dostane šanci. Parlament schválil částečné ovládnutí hutí British Steel
Zprávy z firem
Ocel jako perspektivní investice
„Chceme přinášet slibné obchodní strategie a vybudovat si tak silnou tržní pozici, zároveň jsme připraveni podpořit další udržitelné inovace a růst. Věřím, že ocel je dlouhodobě perspektivní investicí a 7 Steel bude připravena na nové příležitosti, ale i budoucí výzvy,“ uvedl výkonný ředitel Sev.en GI Alan Svoboda.
Skupina Sev.en Global Investments od roku 2022 řídí všechny zahraniční investice Sev.en Group. Kromě tradiční energetiky a těžby se zaměřuje i na další odvětví, jako například ocelářství, petrochemickou výrobu a další průmyslové sektory.
Třinecké železárny investují miliardu eur, tedy v přepočtu zhruba 25 miliard korun, do technologií na ekologickou výrobu oceli. Největší část investice bude směřovat na vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí výrobu v jedné ze dvou vysokých pecí na uhlí, jejíž provoz firma ukončí. Hlavním důvodem pro změnu současných technologií je splnění cílů Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které mají vést ke snížení emisí oxidu uhličitého, uvedl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Podle firmy je to největší investice v ocelářství v Česku od 80. let minulého století.
Největší investice v ocelářství od 80. let. Třinecké železárny dají 25 miliard na ekologickou výroby oceli
Zprávy z firem
Tykač podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Patří k nejbohatším Čechům, podle loňského žebříčku české mutace časopisu Forbes mu s majetkem 174 miliard korun patří čtvrté místo.
Ovládá zejména druhého největšího výrobce elektřiny v ČR Sev.en Energy, do které patří severočeské hnědouhelné doly Vršany a ČSA, elektrárny Chvaletice a Počerady a teplárny ve Zlíně a v Kladně. Prostřednictvím dalších firem skupuje Tykač akcie, například Monety nebo ČEZ. Angažuje se i v zahraničí. Předloni se stal majitelem fotbalové Slavie Praha.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.