Hra o cla. Čína spřádá plány na odvetu a hrozí evropským automobilkám
Válka automobilek pokračuje. Ty čínské nyní vyzvaly Peking, aby uvalil dovozní cla ve výši 25 procent na rivaly z EU, uvedl server BBC. Chtějí tím reagovat na fakt, že se Evropa připravuje na zavedení předběžných cel až 38,1 procenta na dovoz čínských automobilů. Opatření by se dle BBC zaměřila na automobily z EU s velkými benzinovými motory.
Schůzky v Pekingu se zúčastnily čtyři čínské a šest evropských automobilek, uvádí s odkazem na čínskou státní televizi CCTV server BBC. Tomu účast na schůzce potvrdil i německý automobilový gigant Volkswagen. Jeho zástupci však průběh schůzky komentovat odmítli. Dalšími evropskými účastníky byli i lidé z BMW a Porsche. Ani ti nesdělili více informací ohledně jednání.
FOTOGALERIE: Čínské dodávky elektromobilů do Evropy
Sdílnější je pouze čínská strana. „Čínské automobilky vyzvaly vládu, aby přijala tvrdá protiopatření proti EU. Navrhuje se, aby v mezích povolených pravidly Světové obchodní organizace bylo uvaleno vyšší prozatímní clo na velkoobjemová benzinová vozidla dovážená z Evropy,“ stojí v prohlášení ze schůzky. Dle informací z médií by se zvažované 25 procentní clo ze strany Číny mělo vztahovat na auta se zážehovými motory většími než 2,5 litru.
Mírná Evropa a nekompromisní USA
Přetahovanou ohledně cel odstartoval americký prezident Joe Biden. Ten v květnu zvýšil cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent. Zvýšení se dotklo také počítačových mikročipů, solárních článků, baterií, kritických minerálů, zdravotnických produktů, některých výrobků z oceli a hliníku, stavebních jeřábů a na mnoho dalších položek.
„Rozhodnutí Spojených států zvýšit cla je porušením Bidenova závazku nesnažit se potlačovat rozvoj Číny,“ uvedlo tehdy ministerstvo obchodu v Pekingu.
K podobnému kroku jako Spojené státy přistoupila minulý týden i EU, která oznámila, že je připravena zavést předběžné clo až 38,1 procenta na jejich dovoz. Analytici ovšem poukázali na fakt, že byla Evropa narozdíl od USA až příliš mírná a čínské automobilky tento krok nijak významně neoslabí. Analytici banky Citi pro CNBC uvedli, že toto zvýšení cel je „obecně neškodné“. „Represivní cla by mohla mít dopad na sektor elektromobilů, ale nevykolejila by probíhající oživení Číny,“ konstatovali.
Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji.Spása pro český autoland? Onsemi ve valašském podhůří investuje desítky miliard
Zprávy z firem
Čínský premiér Li Čchiang navštívil továrnu na zpracování lithia ve státě Západní Austrálie, a zdůraznil tak snahu Číny o zajištění klíčových nerostných surovin používaných mimo jiné při výrobě baterií do elektromobilů, chytrých telefonů a dalších elektronických zařízení. Li ukončil návštěvu Austrálie, kam se vydal jako první předseda čínské vlády po sedmi letech, uvedla agentura Reuters.Čínský premiér navštívil Austrálii, zajímalo ho především lithium
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.