Hypoteční boom a nižší náklady na rizika zvedají bankám zisky, až o polovinu
Čtveřice největších tuzemských bank ohromuje skokovým nárůstem ziskovosti. K lepším výsledkům jim vyjma nižších nákladů na rizika, jež vedly k rozpouštění rezerv vyčleněných na problémové úvěry, pomohla i robustní produkce nových úvěrů, nárůst objemů je patrný zejména u hypoték.
Čtveřice největších bank v Česku (ČSOB, České spořitelně, Komerční bance a Unicredit Bank) za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 36,7 miliardy korun, což je proti stejnému období loni nárůst o 50 procent. Vyplývá to z aktuálních výsledků bank. Růst ziskovosti je experty připisován hlavně na konto nižších nákladů na rizika.
„Zdaleka nejpodstatnějším faktorem je citelný pokles rizikových nákladů. Ten je důsledkem rozvolňování rezerv v souvislosti s významným zlepšením makroekonomického prostředí ve srovnání s rokem 2020,” uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Bankám podle něj pomohl i hypoteční boom.
„Zisk rostl zejména díky vysoké kvalitě portfolia úvěrů. Jejich objem stoupl v souvislosti s přetrvávající poptávkou po hypotékách,“ potvrzuje například komentář generálního ředitele ČSOB John Hollows k aktuálně zveřejněným výsledkům banky.
Přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích spolu s energetickou krizí a rozjetou inflací brzdí post-pandemický restart české ekonomiky. Oživení bude pomalejší, shodli se ekonomové České bankovní asociace (ČBA). V nové makroekonomické prognóze tak snížili odhad růstu tuzemské ekonomiky jak pro letošní, tak příští rok. Letos český hrubý domácí produkt (HDP) poroste jen o 2,6 procenta, příští rok zrychlí na 3,9 procenta. Ještě v srpnové prognóze přitom asociace počítala letos s růstem HDP o 3,4 procenta a příští rok o 4,5 procenta.
ČBA: Česká ekonomika letos poroste jen o 2,6 procenta. Příští rok zrychlí na 3,9 procenta
Money
Tyto trendy jsou patrné i v datech České spořitelny (ČS). Více než třetinový nárůst zisku u ČS byl podle banky ovlivněný nižší tvorbou opravných položek na rizika. „Spořitelně pomohlo oživení ekonomiky v posledních měsících spolu s nízkou nezaměstnaností, která se projevila rostoucí poptávkou domácností, a to jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů,” uvedl člen představenstva ČS Ivan Vondra.
Za první tři čtvrtletí letošního roku poskytly banky hypotéky za 323,35 miliardy korun, což je proti loňskému rekordnímu roku nárůst téměř o 90 procent. Podle analytika Jiřího Sýkory je jisté, že se letošek stane nejúspěšnějším rokem co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů.
Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.
A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent
Money
„Už v polovině roku bylo jasné, že rekordní hranice bude překonána a spíše se začalo hovořit o tom, zda se podaří překonat i hranici 400 miliard korun. A s ohledem na to, že poslední čtvrtletí patřila v minulosti vždy mezi ty silnější, tak i přes již nastartovaný pokles zájmu o hypotéky se dá očekávat, že hranice padne, nebo se alespoň k této hranici velmi přiblížíme,“ uvedl Sýkora.
Agresivní utahování politiky ČNB se do bankovních profitů v prvních třech čtvrtletích zatím příliš nepromítlo. Pfeiler očekává, že tento efekt bude patrný teprve v následujících čtvrtletích. Výhled finančních domů zůstává optimistický. „Nicméně některá rizika zůstávají na obzoru. Zejména stále nejistý vývoj pandemické situace a inflační tlaky, které snižují koupěschopnost domácností a teoreticky by mohly promluvit do nárůstu podílu problémových úvěrů,” podotkl.
Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.
Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.