I Agrofert doběhly drahé energie. Odstaví závod v Hodicích na Jihlavsku
Zemědělci, potravináři, chovatelé a celý zpracovatelský průmysl se prohýbá pod vysokými cenami energií. Vláda pro ně přichystala pomoc. K některým ale nedorazila včas. První oběť drahých energií z řad potravinářských závodů už hlásí i gigant Agrofert. Odstaví výrobu masného závodu v Hodicích na Jihlavsku.
Koncern Agrofert má v plánu konzervovat v nejbližších týdnech provoz v Hodicích na Jihlavsku, kde v roce 1967 vznikl první salám Vysočina. Jako první zprávu přinesl server iDNES.cz. Záměr zdůvodnila mluvčí koncernu Lucie Bukovanská vysokými cenami energií. Zaměstnanci podle ní dostali nabídku pracovat v závodech v Krahulčí a ve Studené, kam by je koncern převážel na své náklady. Počet lidí, jichž by se opatření týkalo, neupřesnila.
„Mohu potvrdit, že z důvodu vysokých cen energií budeme nuceni zakonzervovat provoz v Hodicích. Věříme však, že ho budeme moci znovu spustit. Nyní vyčkáváme, s jakými opatřeními přijde vláda. Pokud přijde s rozumným zastropováním cen energií, k zastavení výroby nebudeme muset přistoupit,” uvedla mluvčí pro server. Podle ní se problém s vysokými cenami energie týká prakticky všech výrobců potravin v ČR.
Současná situace na trhu s energiemi v Evropě připomíná situaci, kdy v restauraci kamarádi platí společný oběd dohromady rovným dílem. Kdo si objedná levné jídlo, chová se iracionálně, protože sice zaplatí hodně, ale dobře se nenají. Proto je racionální objednat pro sebe drahé jídlo, což nakonec učiní všichni. Podobně i v současné energetické situaci v Evropě mají státy možnost domluvit se na úsporách. To ale neudělají, protože racionální je partnery zradit a nákup plynu dotovat. Plyn tak budou dotovat všichni, žádný plyn ani elektřina navíc tím nevznikne – jen si státy vyprázdní rozpočty, míní programátor a analytik Dušan Janovský.Dušan Janovský: Dilema bezohledného strávníka aneb S energií je nutno šetřit, ne ji dotovat
Názory
V Krahulčí u Telče na Jihlavsku sídlí výrobce uzenin Krahulík-Masozávod Krahulčí, který stejně jako společnost Mafra vlastnící server iDNES.cz spadá pod koncern Agrofert. Na firemním webu Krahulík uvádí, že do jeho portfolia přibyla značka Vysočina Hodice v roce 2009 a Masna Studená v roce 2012.
Server uvedl, že současnou situaci podle Českého svazu zpracovatelů masa nezvládly už tři středně velké firmy z oboru maso a uzeniny, několik dalších konec zvažuje. Podle jeho informací mimo jiné skončila například firma Jatky Sojka. Problémy mají podle serveru iDNES.cz také mlynáři, pekaři, sladovníci nebo chovatelé drůbeže.
Vláda v pondělí oznámila, že domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně 6000 korun za megawatthodinu (MWh) včetně DPH, plyn bude stát maximálně 3000 korun za MWh včetně DPH. Jde o opatření proti rekordně vysokým cenám energií. Ve středu vláda rozhodla, že velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci od listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun.
Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun. Řekl to po jednání vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že výzvu se všemi požadavky vypíše do konce letošního roku. Vláda také schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr do konce příštího roku.Stát podpoří osm tisíc tuzemských, energeticky náročných firem 30 miliardami korun
Politika
Koncernu Agrofert loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl o více než polovinu na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy korun v roce 2020. Za růstem tržeb je podle holdingu hlavně zvýšení prodejních cen v chemickém segmentu v reakci na významné zvýšení vstupních nákladů a za růstem zisku hlavně zlepšení hospodaření v segmentech chemie a zemědělství, uvedl mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.Chemie a zemědělství vytáhly loňský zisk Agrofertu na téměř šest miliard korun
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.