Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

I Slováci se vytasili s obří investicí. Číňané jim postaví gigafactory za desítky miliard

Čínská firma Gotion High-tech
ČTK
 ČTK

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková podepsala investiční smlouvu s konsorciem čínské firmy Gotion High-tech a slovenského InoBatu o výstavbě továrny na baterie pro elektromobily na jihu Slovenska. Investice dosáhne 1,23 miliardy eur (30,5 miliardy korun) a stát ji podpoří pobídkami v objemu 214 milionů eur (5,3 miliardy korun), řekla novinářům Saková.

Projekt, který zahrnuje také vybudování vědecko-výzkumného centra, je podle Sakové druhou největší zahraniční investicí v historii Slovenska. Továrna bude postavena v Šuranech, její kapacita dosáhne 20 gigawatthodin (GWh). V zemi půjde o první takzvanou gigafactory. Investor tam vytvoří přes 1300 pracovních míst.

„Musíme usilovat o to, abychom v rámci nového trendu přechodu na elektromobilitu přilákali na Slovensko dodavatele automobilek,“ řekla Saková. Dodala, že automobilový průmysl se na celkovém výkonu ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě, podílí desetinou.

První zkušební výrobky z nové továrny v Šuranech by měly být k dispozici na podzim příštího roku. Se startem řádné produkce investor počítá na začátku roku 2027 a s dosažením plné výrobní kapacity zhruba o půl roku později.

Slovenská vláda už loni v listopadu podepsala s investorem memorandum ohledně jeho připravovaného projektu na Slovensku. Čínský Gotion patří mezi přední bateriové konglomeráty na světě. V odvětví vývoje a výroby baterií podniká také InoBat.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Lidé v Dolní Lutyni odmítli gigafactory. Síkela jejich vůli respektuje, chce ale dál jednat

Výsledek referenda, v němž v sobotu obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů na území obce, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) respektuje. Zdůraznil ale, že jde o strategický projekt. Ocenil proto, že otázka, na níž lidé odpovídali, nezablokuje další jednání.

Přečíst článek

Český premiér Petr Fiala

Fiala: Překonali jsme krizi, do české ekonomiky se vrací víra v budoucnost

Česko překonalo krizi a ekonomika se vyvíjí správným směrem. Jsou ale třeba další reformy, aby se země vyrovnala těm nejlepším v Evropě. Na celostátním sněmu Hospodářské komory ČR to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme