Policie zasahovala v sídle ČEZ. Nesouvisí to přímo s námi, tvrdí firma

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý několik hodiny zasahovali v centrále energetické firmy ČEZ. Informaci serveru iDnes.cz potvrdil mluvčí polostátní firmy Ladislav Kříž. Podle něj se ale vyšetřování související s prohlídkou netýká přímo ČEZ.
Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej sdělil pouze, že policisté prováděli úkony trestního řízení. „Více informací v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ uvedl Ibehej. Podle serveru iDnes.cz se zásah se týká prověřování daňové trestné činnosti a korupce, detektivové prohledali několik kanceláří a provedli i domovní prohlídky. Zaměstnancem, o kterého se policie zajímá, je podle zdroje redakce newstream.cz, který nechtěl být jmenován, ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Na stejnou osobu odkázaly i dva zdroje iDnes.cz.
„Probíhá prohlídka kanceláří. Podle informací, které máme, se šetření netýká přímo ČEZ. Poskytujeme plnou součinnost,” řekl mluvčí ČEZ Kříž.
ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. Čistý zisk skupiny za tři čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o zhruba sedm miliard na 6,7 miliardy korun. Tržby činily 156 miliard korun, což je přibližně stejně jako za stejné období loni.
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
Česká energetická společnost ČEZ koupí od německé RWE její dceřinou společnost Belectric, která vyvíjí fotovoltaické elektrárny. Vyplývá to z oznámení Spolkového úřadu pro hospodářskou soutěž.
ČEZ kupuje německého developera solárů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.