IKEA prodala továrnu v Novgorodu ruské firmě Invest Plus. Trvalo to rok

Švédský nábytkářský gigant IKEA prodal svou továrnu v ruském městě Novgorod ruské firmě Invest Plus. Učinil tak více než rok poté, co pozastavil své aktivity v Rusku kvůli válce na Ukrajině, napsala agentura Reuters.
„Proces prodeje (továrny v Novgorodu) byl strukturovaný a postupný s cílem najít nového majitele se silným plánem a schopností rozvíjet tento podnik,” sdělila agentuře Reuters společnost Inter IKEA Group, která je majitelem značky IKEA.
Největší světový výrobce nábytku IKEA využívá více dřeva ze Švédska a Pobaltí, zatímco z Běloruska a Ruska surovinu po invazi Moskvy na Ukrajinu přestal odebírat. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl Ulf Johansson, který ve firmě odpovídá za globální dodávky dřeva. Švédská firma, která je jedním největších světových odběratelů této suroviny, podle něj za 12 měsíců do srpna 2022 použila 20 milionů metrů krychlových dřeva.
Žádné dřevo z Ruska a Běloruska. IKEA objevila Pobaltí a Švédsko
Zprávy z firem
Šéf společnosti Invest Plus Vadim Osipov označil dokončení transakce za „nelehký a docela dlouhý proces”. „Naším cílem je co nejrychleji vrátit velmi populární a kvalitní produkci novgorodské továrny na ruský trh s nábytkem,” dodal. Ani jedna ze stran ale nezveřejnila kupní cenu a podmínky transakce.
Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.
Dopad sankcí: Běžný Rus si ekonomického trestu za útok na Ukrajinu moc nevšiml
Trhy
Novgorodská továrna byla podle firmy Invest Plus největším výrobním závodem značky IKEA v Rusku s kapacitou přes sedm milionů kusů skříní a kuchyňského nábytku ročně. Invest Plus uvedl, že si ponechává hlavní část zaměstnanců závodu a že hodlá obnovit plnou výrobu během dvou až tří měsíců.
Nábytkářská síť Ikea ČR v uplynulém finančním roce, který trval od 1. září 2021 do 31. srpna 2022, zvýšila tržby o 22 procent na 11,9 miliardy korun. Hospodářský výsledek společnost neuvedla. V předchozím finančním roce vykázala Ikea ve výroční zprávě zisk 592 milionů korun.
Ikea v ČR utržila skoro 12 miliard. K výročí chystá retro kolekci
Zprávy z firem
IKEA podobně jako řada dalších západních podniků zastavila maloobchodní prodej a výrobu v Rusku krátce poté, co Moskva loni v únoru zahájila invazi na Ukrajinu. Jedna z částí skupiny však v Rusku nadále provozuje 14 nákupních center pod značkou MEGA, píše agentura Reuters. Minulý měsíc ruská média uvedla, že firma Ingka Group, jež vlastní většinu obchodů IKEA, začala pro nákupní centra MEGA hledat kupce.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.