Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Insolvenční správce zakročil proti Guptově snaze získat z Liberty peníze

Majitel skupiny Liberty Sanjeev Gupta
ČTK
 ČTK

Insolvenční správce huti Liberty Ostrava Šimon Peták uznává pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun. Jde přibližně o třetinu pohledávek, které věřitelé zkrachovalé firmy původně přihlásili. Vyplynulo to z dnešního přezkumného jednání u Krajského soudu v Ostravě. V pátek se tam bude konat schůze věřitelů a vzhledem k tomu, že Liberty ani nikdo jiný zatím jako řešení jejího úpadku nenavrhl reorganizaci, je pravděpodobnější, že firma půjde do konkurzu.

Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku.

Přes 900 věřitelů huti podalo k soudu více než 1000 přihlášek, celkem přihlásili pohledávky více než za 23,2 miliardy korun. Na dnešním jednání se z nich přezkoumávaly pohledávky dohromady zhruba za 16,2 miliardy.

Většinu pohledávek správce popřel

Neprojednávaly se například pohledávky za více než 6,6 miliardy korun, které přihlásila singapurská společnost Viant, jíž je postoupily firmy z Guptova holdingu. „Společnost Viant krátce před přezkumem vzala svoji přihlášenou pohledávku v celém rozsahu zpět,“ řekl Peták.

Pohledávky skoro za devět miliard korun insolvenční správce popřel. „Většina těch popřených, co se výše týče, jsou vnitroskupinové pohledávky,“ řekl Peták. Jde tedy o pohledávky přihlášené dalšími společnostmi z Guptova holdingu.

Jedním z největších věřitelů Liberty Ostrava je státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která firmě ručila za úvěr. Pořadí její pohledávky přibližně za 1,2 miliardy korun však jeden z věřitelů popřel, pohledávka tak bude předmětem incidenčního sporu.

Insolvenční správce řekl, že se s tím neztotožňuje. „Za nás platí, že ta pohledávka je zajištěná, dospěli jsme k tomuto závěru na základě poměrně velmi podrobných právních analýz celé smluvní dokumentace,“ řekl Peták. Uvedl, že popření ale nemá vliv na hlasovací právo EGAP.

Huť Liberty Ostrava

Soud zarazil snahu Guptova impéria zůstat ve hře o Liberty Ostrava

Dva týdny před věřitelským výborem padl verdikt důležitý pro budoucnost hutě. „Rozhodnutí vrchního soudu jednoznačně potvrdilo oprávněnost a důvodnost návrhu na omezení dispozičních práv huti, která už dříve zneužila ochranu před věřiteli,“ říká insolvenční správce Šimon Peták.

Přečíst článek

Ostravská huť pravděpodobně skončí v konkurzu

„Popření pohledávky považujeme za účelový spekulativní krok a budeme se tomu bránit. Jsme si jistí, že to ustojíme a budeme jako zajištěný věřitel nadále působit," komentoval to zástupce EGAP Petr Sprinz.

Podle insolvenčního správce je pravděpodobnější, že huť půjde do konkurzu než do reorganizace. „Do dnešního dne nebyl podán žádný návrh na řešení úpadku reorganizací, z čehož plyne, že považuji za krajně nepravděpodobné, že by k tomu mělo dojít," řekl Peták.

Rozhodnutí o řešení úpadku firmy konkurzem by vydal soud zřejmě během několika dní po schůzi věřitelů. Insolvenční správce by pak začal připravovat transparentní výběrové řízení na prodej firmy. Podle dostupných informací se zatím rýsují tři vážní zájemci o koupi zkrachovalé huti: Třinecké železárny, skupina CE Industries Jaroslava Strnada, která už v podniku tollingově financuje provoz dvou závodů, a průmyslová skupina Jindal Group sídlící v Indii, která už kupuje další ostravskou společnost Vítkovice Steel.

Odbory: Hlavně nedopadnout jako Vítkovice

„Ve zbývající části podniku, což dneska je nějakých 2700 zaměstnanců, tak je ta nálada hodně napjatá, protože nikdo si nedovede představit, co tady z toho všechno může vzniknout. Bavíme se sice o nějakém konkurzu celku, ale je tady obava, aby náhodou nemohlo dojít k tomu, že by se to rozprodalo po kouskách, ať nedopadneme jako Vítkovice," řekl odborový předák Liberty Petr Slanina.

Není podle něj ale možné provozovat huť uprostřed Evropy tak, že se vstupní materiál dováží. „Reálná možnost je, že pokud někdo chce provozovat ty tratě, tak prostě musí do budoucna počítat s tím, že tady postaví elektrickou ocelárnu, aby nemusel dovážet vstupy jako dneska," řekl odborář.

Prvovýrobu, tedy výrobu oceli, podnik ukončil, když před rokem odstavil poslední fungující vysokou pec a letos v srpnu koksovnu. Nyní tam tak funguje jen druhovýroba, při níž se ze surového materiálu dělají další výrobky. V současné době v Liberty vyrábějí tři závody, jejichž provoz tollingově financují jiné firmy. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, více než polovina z nich už firmu ale opustila, většinu podnik propustil. Na konci roku by v huti mělo zůstat přibližně 2400 lidí.

Okolnosti související s Liberty Ostrava už několik měsíců prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Toto trestní řízení dosud nebylo skončeno, přičemž žádné osobě nebylo sděleno obvinění," sdělil tento týden náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš. Žádné další informace podle něj nelze uvést, neboť by to trestní řízení mohlo zmařit.

Huť Liberty rozprodává nepotřebný majetek. K mání jsou pozemky i halda odpadu

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava a její insolvenční správce zahájili transparentní prodej nepotřebného majetku. Ve výběrovém řízení prodávají odval Lihovarská ve Slezské Ostravě a stavební pozemky o rozloze přes 36 tisíc metrů čtverečních ve Frýdku-Místku. Zájemci musí účast ve výběrovém řízení potvrdit do 7. října. Uvedl to insolvenční správce huti Šimon Peták.

Přečíst článek

Sanjeev Gupta

Gupta se odvolal. Do hry o Liberty by se mohl vrátit přes pohledávky

Hutní společnost Liberty Ostrava zastoupená advokátem a bývalým ministrem spravedlnosti za ANO Robertem Pelikánem se odvolala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který jí zakázal nakládat s podstatnou částí jejího majetku. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku, upozornil na to server e15. Liberty Ostrava je od června v úpadku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme