Intel chce koupit svého rivala. Nabízí závratnou částku
Intel chystá největší akvizici ve své dosavadní historii. Za 30 miliard dolarů (650 miliard korun) chce převzít konkurenčního výrobce čipů, společnost GlobalFoundries. S odvoláním na informované zdroje to píše list Wall Street Journal.
Výrobci elektroniky a automobilů se v poslední době po celém světě potýkají s nedostatkem čipů. Převzetí rivala GlobalFoundries by Intelu pomohlo zvýšit výrobu v době, kdy je poptávka na vrcholu a kdy firma plánuje zahájit produkci čipů pro automobilky.
Intel už v březnu oznámil, že investuje 20 miliard dolarů do rozšíření svých výrobních kapacit. Firma hodlá v rámci těchto investic postavit dvě nové továrny v americkém státě Arizona.
Společnost GlobalFoundries sídlí ve Spojených státech, jejím vlastníkem je ale firma Mubadala Investment, která je investičním fondem emirátu Abú Zabí. GlobalFoundries má výrobní aktivity v USA, Evropě i v Asii.
Odbyt automobilky Škoda Auto v prvním pololetí meziročně vzrostl o 20,8 procenta na 515 300 vozidel. V samotném červnu se však meziročně snížil, a to o pět procent na 89 900 vozů. Na vině je globální nedostatek čipů. Škoda Auto v pololetí zvýšila odbyt o pětinu. V červnu už jí chyběly čipy
Zprávy z firem
Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů (129 miliard korun). Čtyři miliardy dolarů půjdou na rozvoj závodu v Singapuru, po jedné miliardě na rozšíření továren v Drážďanech a ve Spojených státech, kde má firma tři závody.GlobalFoundries dá miliardy do čipů. Navzdory výzvě Bidena se zaměří na Asii
Zprávy z firem
Většinu z nejdůmyslnějších čipů na světě a velkou část z těch běžnějších vyrábí pro celou planetu jedna tchajwanská společnost - Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Dominantní postavení TSMC na globálním trhu, který už delší dobu sužuje velký nedostatek čipů, tak staví svět do zranitelné pozice, píše list The Wall Street Journal (WSJ). Ostrov je navíc předmětem rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, která jej považuje za svou vzbouřeneckou provincii.Ostrov nadějí i achillova pata. Svět s čipy spoléhá na tchajwanskou TSMC
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.