Intel je v Itálii blízko dohodě o stavbě továrny na čipy za miliardy dolarů

Itálie se blíží uzavření dohody se společností Intel v počáteční hodnotě pět miliard dolarů (asi 121 miliard korun) na vybudování pokročilého závodu na výrobu a montáž polovodičů. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na svém dva zdroje informované o jednáních.
Investice Intelu v Itálii je součástí širšího plánu oznámeného americkým výrobcem čipů na začátku tohoto roku investovat 88 miliard dolarů do budování kapacity v celé Evropě, která se snaží omezit svou závislost na asijských dovozech čipů a zmírnit nedostatek dodávek, který omezil produkci strategického automobilového sektoru v Evropě.
Japonské automobilce Toyota Motor Corp. klesl ve finančním prvním čtvrtletí provozní zisk o 42 procent na 578,66 miliardy jenů (104,7 miliard korun). Mohly za to problémy v dodavatelském řetězci a růst nákladů. Vyplývá to z prohlášení společnosti.
Odstávky výroby kvůli nedostatku čipů stlačily zisk Toyoty o dvě pětiny
Zprávy z firem
Zdroje Reuters uvedly, že vláda odcházejícího premiéra Maria Draghiho pracuje na tom, aby byla dohoda uzavřena do konce srpna, tedy před předčasnými celostátními volbami plánovanými na 25. září. Již dříve agentura uvedla, že Řím je připraven financovat až 40 procent celkových investic Intelu v Itálii, které by měly časem vzrůst z původních pěti miliard dolarů. Draghiho kancelář i Intel odmítly informace komentovat.
Intel a vláda vybraly možné lokality ve dvou italských regionech, uvedly zdroje, přičemž jeden z nich dodal, že se nacházejí v severních regionech Piemont a Veneto. Konečné rozhodnutí o tom, kde zařízení postavit, ještě nepadlo. Původně byly zvažovány také regiony Lombardie, Apulie a Sicílie.
Řím jedná i s dalšími čtyřmi výrobci
V rámci takzvaného zákona o čipech, který je zaměřen na financování inovativních polovodičových zařízení, Evropská komise začátkem tohoto roku uvedla, že do roku 2030 zpřístupnila dodatečné veřejné a soukromé investice ve výši 15 miliard eur. To je nad rámec 30 miliard eur již plánovaných veřejných investic z programů NextGenerationEU, Horizon Europe a národních rozpočtů.
Řím zatím vyčlenil 4,15 miliardy eur do roku 2030, aby přilákal výrobce čipů a investoval do nových průmyslových aplikací inovativních technologií.
Automobilky v Česku vyrobily v prvním pololetí téměř 607 tisíc osobních aut, což je meziročně o 8,5 procenta méně. Díky silnému květnu a červnu ale umazaly dvojciferný pokles ze začátku roku. V samotném červnu produkce stoupla o 21,6 procenta na 125 374 vozů, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu.
Situace s čipy se lepší, výroba aut postupně ožívá
Money
Vláda také jedná s francouzsko-italskou STMicroelectronics, tchajwanskými výrobci čipů MEMC Electronic Materials a TSMC a izraelskou Tower Semiconductor, kterou Intel koupil začátkem tohoto roku.
STMicroelectronics minulý měsíc podepsala smlouvu s GlobalFoundries o vybudování továrny na čipy ve Francii za 5,7 miliardy dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.