Investice do umělé inteligence se Alphabetu vyplácejí, zatím
Čtvrtletní tržby americké technologické skupiny Alphabet, do které patří i firma Google, překonaly očekávání. I přes skvělou aktuální kondici by růst Alphabetu mohl být ovlivněn investicemi do AI, kde je v rámci tzv. 'závodů v AI' nutné vyvažovat výdaje s udržením ziskovosti.
Americká technologická skupina Alphabet, do které patří i firma Google, ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby meziročně o 15 procent na 88,268 miliardy dolarů (2,07 bilionu korun). Provozní zisk skupiny ve čtvrtletí meziročně vzrostl o 32 procent na 28,52 miliardy dolarů (668,6 miliardy korun). Firma to uvedla v dnešním oznámení. Tržby navíc překonaly očekávání analytiků, kteří podle dat společnosti LSEG v průměru očekávali zvýšení na 86,3 miliardy.
Akcie společnosti uzavřely úterní obchodování se ziskem 1,66 procenta. Po uzavření burzy a oznámení výsledků vykazovaly nárůst o další více než tři procenta.
Tržby cloudových služeb Goodle Cloud se zvýšily o 35 procent na 11,4 miliardy dolarů, mimo jiné díky zrychlenému růstu v oblastech infrastruktury pro umělou inteligenci (AI) a řešení generativní AI. „To je důležitý signál vzhledem k rostoucí konkurenci v oblasti cloudových řešení například u Amazonu nebo Microsoftu,“ sdělil analytik Portu Marek Pokorný.
Celosvětové výdaje na umělou inteligenci (AI), například na aplikace, infrastrukturu a služby spojené s AI, by se měly do roku 2028 více než zdvojnásobit a dosáhnout 632 miliard dolarů (přes 14 bilionů korun). Vyplývá to z prognózy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost International Data Corporation (IDC).Do AI se během následujících čtyř let napumpují stovky miliard dolarů
Money
Závody v AI
Příjmy z reklamy stouply z 59,65 miliardy na 65,85 miliardy dolarů. Z toho 49,38 miliardy dolarů tvoří příjmy z inzerce související s vyhledávacími a souvisejícími službami Googlu, zatímco dalších 8,9 miliardy dolarů vygenerovala reklama na video platformě YouTube.
Generální ředitel společnosti Sundar Pichai v konferenčním hovoru s investory uvedl, že investice do AI se Alphabetu vyplácejí. Tržby YouTube za poslední čtyři čtvrtletí přesáhly 50 miliard dolarů, dodal. Tržby z reklamy na platformě vzrostly o 12 procent na 8,92 miliardy dolarů.
„Na druhé straně se Alphabet stále potýká s tlaky v oblasti právních sporů, zejména antimonopolních vyšetřování, což může být rizikovým faktorem pro dlouhodobý růst. I přes skvělou aktuální kondici by růst Alphabetu mohl být ovlivněn investicemi do AI, kde je v rámci tzv. 'závodů v AI' nutné vyvažovat výdaje s udržením ziskovosti,“ dodal Pokorný.
Jak se udržovat v psychické kondici? A jak v tom mohou pomoci moderní technologie? Odpověď nabízí dva z největších talentů české startupové scény Jiří Diblík a Ondřej Kopecký. Společně vyvinuli aplikaci VOS Health, která sklízí globální úspěch, zařadila se mezi nejúspěšnější aplikace pro iPhone a celosvětově ji používají miliony lidí, kterým zlepšuje duševní pohodu. Kde se nápad na aplikaci objevil? A jaké rozdíly jsou například mezi americkými a českými uživateli a San Franciskem a Prahou? Celý rozhovor s Jiřím Diblíkem, o kterém ještě hodně uslyšíte, najdete v tištěném magazínu Newstream CLUB.Úspěšný vývojář aplikací Jiří Diblík: Nyní zacílíme na americké investory
Leaders
Americká internetová společnost Google v úterý představila nové chytré telefony vlastní značky Pixel a další přístroje s hlouběji zabudovanou umělou inteligencí (AI). Jejich software by měl mimo jiné umět shrnout obsah e-mailů a telefonních hovorů nebo navrhovat textové zprávy.Google představil novou řadu smartphonů. Pixel 9 má umělou inteligenci i skládací verzi
Zprávy z firem
Aktuální výsledková sezona naznačuje, že po necelých dvou letech od startu ChatuGPT se miliardová investiční jízda spojená s umělou inteligencí vyčerpává. Nejvíc na to zatím doplatil Microsoft, který však spolu s výrobcem čipů Nvidia patřil k největším vítězům první vlny AI. Další fáze vývoje umělé inteligence však může přinést nové výzvy i problémy. A také nové vítěze.AI přestává být zlatým teletem investorů. Přichází éra vystřízlivění a problémů
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.