Pneumatiky, nárazník i beton. Studenti přetvořili odpad v designové předměty

Umyvadlo z recyklovaného betonu, hrací prvek z odpadního plastu a bezpečnostních pásů do auta nebo variabilní úložný systém z pryže. To jsou vítězné předměty prvního ročníku výzvy Reborn Design určené pro studenty.
„Existuje mnoho druhů recyklovaných materiálů a jejich mixů. A mnohé mají skvělé, dosud nevyužité vlastnosti,“ říká Elias Karraa ze společnosti Lavaris, jež výzvu organizovala.
Soutěž má najít pro zrecyklovaný průmyslový odpad designové i praktické využití. Výzvy se zúčastnily dvě desítky zahraničních i tuzemských studentů z vysokých škol zaměřených na design a architekturu.
Cílem Reborn Design je dát recyklovaným materiálům vyšší přidanou hodnotu prostřednictvím designu, jednou z podmínek proto bylo, že navrhované produkty musí být minimálně z 95 procent tvořeny z recyklovaného materiálů alespoň z jedné kategorie. Kromě designu byla pro odbornou porotu klíčová i další kritéria, jako potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.
„Práce s neobvyklým recyklovaným materiálem se studenti ujali velmi kreativně. Dokážu si představit, že některé designy zapojíme do udržitelných developerských projektů“, zhodnotil výzvy Miroslav Kobera, manažer udržitelnosti Skanska, která byla hlavním partnerem výzvy.
Zkušenosti lídrů tuzemského byznysu ukazují, že zavádění postupů udržitelnosti do jejich podnikání již nepřináší jen náklady, ale také zisky. Na jedné straně díky ESG mohou firmy dosáhnout na výhodnější úvěry, na straně druhé zákazníci stále častěji vyžadují „zelené produkty“. Konkrétní zkušenosti českých firem nabízí magazín Premium Guide ESG, který na trh společně uvedlo vydavatelství A11 a byznysový portál newstream.cz.
Přežije ESG krizovou dobu? Rozhodně ano, říkají šéfové tuzemských firem
Zprávy z firem
Změnit přístup k zacházení se surovinami a produkty je víc než nutná. „Úloha univerzity je pak v experimentu a nastavování nových vzorců,” uzavřel děkan Fakulty architektury ČVUT Dalibor Hlaváček.
Oceněné projekty:
- Druhý život architektury / Recyklovaný stavební materiál – Leontina Pasková / Rebelo (umyvadlo) / Ateliér Fišer-Nezpěváková
- Recyklovaná pryž / Druhý život pneumatik – Kristian Rudenko / Collapsar (úložný systém) / Ateliér Fišer-Nezpěváková
- Recyklovaný plast / Druhý život nárazníku – Tereza Horičková / Sida (multifunkční hrací prvek Sida) / Ateliér Fišer-Nezpěváková
- Cena za experimentální design / Floating Bar – Barbara Chan / Snake / Ateliér Achten-Nováková (Sýsová)
Newstream byl mediálním partnerem akce.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.