Jak na podporu rovných příležitostí na pracovišti? Pomoci mohou WEPs

Women's Empowerment Principles (WEPs) neboli Zásady posilování postavení žen jsou účinným nástrojem, který slouží podnikům k naplňování rovnosti žen a mužů a posilování postavení žen v rámci agendy Cílů udržitelného rozvoje OSN. Celosvětově se k nim svým podpisem připojilo již přes více než 8 500 firem. I v České republice se komunita postupně rozšiřuje – nového signatáře přivítá příští týden v úterý 28. 5. na třetím setkání tohoto roku s podtitulem Champions of change. Newstream.cz je mediálním partnerem projektu.
Soubor zásad WEPs společně vyhlásily organizace UN Women a UN Global Compact, aby nabídly podnikům návod, jak podporovat rovnost žen a mužů a umožnili aktivní posilování postavení žen na pracovišti, na trhu a ve společnosti jako takové. Zásady WEPs vycházejí z mezinárodních pracovních a lidskoprávních standardů a jsou založeny na deklaraci, že daný podnik má zájem na vytváření rovných podmínek pro ženy a muže, na posilování postavení žen a nese za to odpovědnost.
V České republice jsou ambasadorkami iniciativy ženy z Business & Professional Women CR (BPWCR), veřejně prospěšné organizace, která vede celoroční kampaň za odstranění gender pay gap a svou činností přispívá ke vzdělávání žen a posilování jejich postavení. „WEPs je skvělým nástrojem či průvodcem pro firmy, které se chtějí ujistit, že na poli diverzity, rovnosti a inkluze, mají správně nastavené politiky a procesy a zároveň chtějí inspirovat k následování příkladů. Svým podpisem generální ředitel stvrzuje svůj závazek k této agendě na nejvyšší úrovni podniku s cílem postupně jej propsat do jeho procesů a kultury,“ vysvětluje Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR.
WEPs jsou otevřené všem typům firem, od startupů až po mezinárodní korporace, a mohou významným způsobem přispět k naplňování oblasti „S“ v reportech udržitelnosti. Více o iniciativě a jak může pomoci firmám s implementací diverzity, equality a inkluze na pracovišti se mohou zájemci dozvědět na akci Champions of change, která se koná 28. 5. v prostorách společnosti Allianz v Karlíně od 14 hodin. Zajímá-li vás tato agenda, můžete se na akci registrovat zde.
V letošním roce připadá Den rovného odměňování na 6. března 2024. Jde o symbolický den, který upozorňuje na to, že ženy v průměru pracují o 65 dní více, aby dosáhly stejného ročního výdělku jako muži. Tomuto a dalším tématům se bude věnovat konference konference Equal Pay Day. Server newstream.cz je mediálním partnerem akce.
Ženy v průměru pracují o více než dva měsíce déle, aby dosáhly na stejnou odměnu jako muži
Zprávy z firem
Podle Gender Equality Indexu dosahuje v České republice podíl žen mezi členy představenstev největších kótovaných společností a dozorčích rad pouhých 21 procent. V porovnání se zeměmi EU se tak ČR nachází na 20. místě. Spolu se 17,7procentním rozdílem v odměňování v neprospěch žen patříme na evropském kontinentu k těm horším. Na sedmém setkání signatářů a podporovatelů Women's Empowerment Principles (WEPs) s podtitulem Rovnost znamená byznys se hovořilo především o tom, proč jsou změny tak pomalé a těžko se prosazují a jak přesvědčit ty, kteří mohou změnu urychlit. Panelovou diskuzi vedla Radmila Pinkavová Jirkovská, která se nedávno ujala role evropské koordinátorky WEPs.
Rovnost znamená byznys: Diverzita a rovnocenné podmínky mají své obchodní opodstatnění
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.