Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jak předejít střelbě? Pomůže AI. Dokáže odhalit ukrytou zbraň i předvídat zločin

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
ČTK
Michal Nosek

Veřejnost znepokojují stále častější brutální útoky se zbraní, či přímo atentáty na politické osobnosti. Od vraždění na Filozofické fakultě uplynulo více než osm měsíců a politici i odborníci stále hledají řešení, jak podobným zločinům předcházet.

Reklama

Umístit bezpečnostní rámy ke vstupům do škol, továren a dalších frekventovaných míst se ukázalo jako nevhodné z důvodu průtahů při kontrole příchozích. „Zavádění bezpečnostních opatření je dvousečné a každé zvýšení bezpečnosti tak má svůj protipól. V případě rámů je to délka prohlídky, a nikdo nemůže po studentech chtít, aby čekali před školami hodinové fronty na odbavení. V rámci univerzitních budov je již nainstalováno téměř tisíc kamer a v rozšiřování jejich možností vidíme bezpečnostní budoucnost,” popisuje požadavky rodičů šéf bezpečnosti Karlovy Univerzity Otomar Sláma. 

Karlova Univerzita působí dle jeho slov ve dvou stovkách budov, kde se tisíce studentů i učitelů střídají. Jen Filosofická fakulta působí na deseti místech. „Po události z prosince 2023 se požadavky studentů i rodičů na zajištění bezpečnosti výrazně zpřísnily. Mimo jiné se zvýšila konkrétně i poptávka po kamerových systémech. Objevily se však i obavy z narušení soukromí nebo z nedostatečné kompetence obsluhujícího personálu,“ dodal Sláma s tím, že vypořádání těchto rizik bude jedním z hlavních parametrů při nastavování nových bezpečnostních opatření. 

FBI: Útočník, který střílel na Trumpa, četl zprávy o atentátu na Fica

Útočník, který tento měsíc na předvolebním mítinku spáchal neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, vyhledával na internetu informace mimo jiné o atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedl zástupce Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). 

Přečíst článek

Předvídavé systémy

Stále sofistikovanější chytrá kamerová řešení dodává na trh několik firem. Jednou z nich je Konica Minolta. Právě její technologie mohou nahradit bezpečností rámy u vstupů do objektů. Jsou přesnější v detekci zbraní a méně náročné na instalaci. S využitím umělé inteligencí navíc upozorní na chystanou krádež či vandalismus dříve, než k incidentu dojde.  

Reklama

„V poslední době jsme bohužel svědky nárůstu bezpečnostních incidentů nejen v zahraničí, ale také v České republice. Současně se však posouvají i inovace, zejména v oblasti umělé inteligence. Naše technologie dokážou díky tomu rozpoznat nežádoucí chování či útočníka už v řádech sekund, a to s přesností až 99,9 procenta. V mnoha případech tak na nebezpečnou situaci upozorní ještě dříve, než k poškození majetku či zdraví vůbec dojde,“ řekl Michal Šotek, manažer společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech. 

Umělou inteligencí lze vybavit i tradiční kamerové systémy, které dosud sloužily jen k pasivní ochraně. Tím lze výrazně zvýšit bezpečnost majetku a osob bez nutnosti náročné výměny stávajících kamer, kterých bývají v objektech někdy i stovky

Sam Altman

Do AI se během následujících čtyř let napumpují stovky miliard dolarů

Celosvětové výdaje na umělou inteligenci (AI), například na aplikace, infrastrukturu a služby spojené s AI, by se měly do roku 2028 více než zdvojnásobit a dosáhnout 632 miliard dolarů (přes 14 bilionů korun). Vyplývá to z prognózy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost International Data Corporation (IDC).

Přečíst článek

Pozor zloděj

Technologie využívající umělou inteligenci fungují na principu rozpoznání předem určených vzorců chování, které těmto incidentům tradičně předcházejí. „Toto řešení se nám již osvědčilo například v segmentu retailu. V obchodních centrech dokáže konkrétně upozornit na krádeže zboží, odložená podezřelá zavazadla nebo předejít fyzickým napadením,“ upřesnil Šotek s tím, že v případě vyhodnocení nebezpečné situace umělá inteligence okamžitě vyšle výstrahu odpovědné osobě, spustí alarm nebo zahájí jiný bezpečnostní postup.  

V oblasti detekce zbraní jsou kamerové systémy schopné rozpoznat střelné i bodné zbraně a v případě terahertzových kamer také keramické zbraně či výbušniny. Systém na bázi umělé inteligence rovněž umožňuje sledování osob podle zadaných parametrů v reálném čase nebo zpětné dohledání konkrétní situace či jedinců bez nutnosti pasivně procházet hodiny záznamů.

„Aktuálně pozorujeme výraznější integraci těchto technologií v rámci veřejného i soukromého sektoru. Kromě rychlé identifikace hrozeb a automatického přivolání složek Integrovaného záchranného systému představují chytré kamerové systémy rovněž důležitý zdroj důkazních materiálů,“ uvedl Radomír Ščurek, docent na Fakultě bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě. 

V inteligentních softwarech vidí bezpečnostní budoucnost i on, když říká: „Jednou z největších předností těchto systémů je možnost živého přenosu z místa incidentu a sledování potenciálně nebezpečné osoby v davu či objektu. To významně usnadňuje a zefektivňuje práci zásahových jednotek“.  

AI přestává být zlatým teletem investorů. Přichází éra vystřízlivění a problémů

Aktuální výsledková sezona naznačuje, že po necelých dvou letech od startu ChatuGPT se miliardová investiční jízda spojená s umělou inteligencí vyčerpává. Nejvíc na to zatím doplatil Microsoft, který však spolu s výrobcem čipů Nvidia patřil k největším vítězům první vlny AI. Další fáze vývoje umělé inteligence však může přinést nové výzvy i problémy. A také nové vítěze.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

prezidenti USA a Číny Biden a Si

Biden a Si v mimořádné shodě: Umělou inteligenci za sebe střílet jaderné zbraně nenecháme

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme