Jak si vytvořit finanční rezervu: Jde to i s malými částkami

Život od výplaty k výplatě představuje s každým náhlým výdajem zbytečný stres. Rozbitá pračka nebo porouchané auto dokáže v takovém případě nepěkně zamávat s rodinným rozpočtem. Přitom i s malými částkami lze postupně vytvořit dostatečnou finanční rezervu. V případě nečekaných událostí nebo výpadku příjmu vás tenhle „finanční polštář“ podrží. Přečtěte si, jak si vytvořit finanční rezervu a jaká pravidla dodržovat.
Jednoduché tipy, jak postupně vytvořit finanční rezervu
Peníze navíc se vždycky hodí. A to hlavně v případě nečekaných výdajů nebo výpadku příjmu kvůli ztrátě zaměstnání nebo třeba dlouhodobé nemoci. Přitom jen zhruba pětina Čechů má dostatečné finanční úspory, aby zvládli vyžít tři měsíce bez výplaty.
Přitom i s malými částkami se dá během několika měsíců vytvořit slušný finanční polštář. Stačí dodržovat základní pravidla.
Začněte s malými cíli
Nečekejte, až vám v práci přidají. Pokud začínáte úplně od nuly, tak si stanovte menší cíle a postupně částku navyšujte. Začít spořit se dá i se stovkou. Důležité je se naučit z výplaty odložit aspoň část peněz „na horší časy“. Časem se můžete dopracovat k doporučení odložit si stranou 10–20 % z výplaty.
Buďte konzistentní
Ze začátku spoření není ani tak důležité, jakou částku si dáte stranou, ale že se naučíte pravidelně peníze odkládat. Konzistentnost je totiž klíč k úspěšnému budování finančního polštáře. Nečekejte, jestli vám na konci měsíce něco zbyde. Pokud máte pravidelný příjem, naučte se už v den, kdy přijde výplata, rovnou část peněz odložit.
Ušetřené peníze dejte stranou
Udělejte si pořádek ve svých výdajích. Možná zjistíte, že za něco utrácíte zbytečně. Platíte si třeba předplatné služeb, které nevyužíváte? Ušetřené peníze z takových výdajů si rovnou dejte stranou.
Využijte spořicí účet na maximum
Peníze si můžete odkládat doma do obálky nebo do kasičky, ale výhodné spoření nabízí třeba spořicí účet. Zatímco na běžném účtu se zpravidla vaše finance nijak nezhodnocují, odkládání peněz na spořicí účet vás odmění úrokem. Ten se vám každý měsíc připíše k naspořené částce, takže se vám úspory částečně zhodnocují, a to naprosto bez rizika.
Další výhodou spořicího účtu je, že si ho založíte jednoduše online a je zdarma. Můžete si nastavit pravidelný příkaz a například hned po výplatě určitou částku rovnou převést na „spořák“. Nebudete tak mít volné prostředky tolik na očích. Díky tomu vás nebude lákat je utratit.
Výhodou spořicího účtu je, že v případě nečekaných výdajů máte finance rovnou po ruce. Tím se liší například od termínovaného vkladu, kam ukládáte peníze na předem stanovenou dobu.
Kolik mít ideálně naspořeno: Záleží na mnoha faktorech
Přesná výše finanční rezervy se liší podle toho, jaké jsou vaše příjmy a výdaje, jestli máte vlastní bydlení nebo jste v nájmu, v jaké lokalitě bydlíte, jestli žijete sami, máte děti apod.
Odborníci na finanční gramotnost doporučují vytvořit si rezervu, která pokryje běžné výdaje domácnosti alespoň na 3–6 měsíců.
Za naprosto ideální finanční rezervu se pak považuje ekvivalent vašeho ročního příjmu. I když se to zdá na první pohled jako nedosažitelná meta, dlouhodobým a pravidelným spořením klidně i menších částek si takovou rezervu zvládnete vybudovat.
Kalkulačka pro spořicí účet vám pak může snadno spočítat, za jak dlouho si naspoříte požadovanou částku.
Češi v investování zatím zaostávají, částečně za to může chybějící podpora ze strany státu. „Ten může pomoci skrze daňové zvýhodnění, to je nejjednodušší způsob,“ říká Nicole Krajčovičová, generální ředitelka ČSOB Asset Management. Nadějí by mohli být mladší ročníky. „U mladých lidí vidím zájem, lákají je i investice do jednotlivých akcií. Takže si říkám, že je tu naděje, že se něco změní, že to možná chce jen čas,“ říká Krajčovičová v rozhovoru pro Newstream.
Češi se bojí investic. Ve Švédsku skrze fondy investují i děti, říká portfolio manažerka
Money
Co se stane se zdejšími spořílky, pokud se české vládě podaří protlačit snížení státní podpory stavebního spoření na pouhou tisícikorunu ročně nebo ještě méně? Na kolik se to promítne do trhu s bydlením a do finančních institucí? Někteří odborníci už hovoří o konci stavebního spoření, pokud plánovaná změna projde. Jiní vzkazují vládě, že by měla být razantnější anebo aspoň podpořit stavebko jen s podmínkou využití peněz pouze na bytové účely. Probrali jsme to s odborníky dvou největších finančně poradenských firem v Česku.
Vládní změny stavebka pošlou spořílky jinam
Money
Pětina lidí stále plánuje si v nejbližších letech vzít hypotéku. Oproti minulosti se však lidé připravují nejen na vyšší splátky, ale i na vyšší sumu, kterou musí našetřit na dofinancování koupě nemovitosti. V rodině si ovšem může podle expertů už půjčit méně lidí než dřív. Vyplývá to z březnového reprezentativního průzkumu agentury IPSOS pro Českou bankovní asociaci (ČBA).
Půjčky v rodinách už se vyčerpaly. Češi kvůli hypotékám hledají jiné zdroje pro financování
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.