Jak vydělat na válce. Desítky firem z Finska pomáhaly Rusku s vyzbrojením

Více než 20 finských společností navázaných na Moskvu dodávalo do Ruska vybavení používané při výrobě zbraní. Dodávky výrazně vzrostly se začátkem ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru. Zákazníci těchto firem mají vazby na ruské tajné služby a zbrojní průmysl, napsal finský server Yle.
Všechny dotčené finské podniky mají několik společných rysů. Jsou to malé logistické a přepravní společnosti a vlastní je fyzické osoby s vazbami na Rusko. Sídla mají ve skladech a malých kancelářích, zejména na jihovýchodě Finska, v blízkosti ruských hranic. A jsou nenápadné, napsal web Yle.
Čínské státní banky zpřísňují financování ruských klientů. Přístup mění poté, co Spojené státy schválily sekundární sankce proti zahraničním firmám, které pomáhají Moskvě v jejím válečném tažení proti Ukrajině. Čínští věřitelé by jinak mohli ztratit přístup k americkému dolarovému systému vypořádání mezibankovních plateb, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Kreml zprávu odmítl komentovat.
Další účinek protiruských sankcí. Čínské banky zpřísňují přístup vůči ruským klientům
Money
Těsně před ruskou agresí proti Ukrajině a v prvních měsících války mnohým z těchto společností výrazně vzrostly tržby. Celkový obrat se v roce 2022 více než zdvojnásobil. Jak zjistili finští novináři, jedna z těchto firem vyvážela mimo jiné senzory, dieselové motory, palivová čerpadla a zařízení pro přenos energie. Jejich části se později nalezly v ruských zbraních a vozidlech zničených na Ukrajině.
Důležité položky pro vybavení armády
Podle expertů jsou tyto položky důležité pro vybavení ruské armády. Pouze na některé z nich byly uvaleny západní sankce. Novináři se rovněž odvolávají na údaje o ruských vládních zakázkách, které ukazují, že tyto společnosti spolupracovaly s ruskou tajnou službou FSB.
Popsané finské firmy také dodávaly do Ruska vybavení pro vojenský výzkum a vývoj a pro zpravodajské účely. Například zařízení pro analýzu signálů, frekvenční syntezátory, příslušenství k čipům, optická zařízení a voltmetry. Společnosti buď vyvážely zboží přímo, nebo působily jako prostředníci mezi zahraničním prodejcem a ruským odběratelem. Zboží se do Ruska dostávalo také přes jiné země, přičemž v takovém případě se Finsko nemuselo objevit v celních prohlášeních.
Německá armáda má rozpracovaný podrobný scénář možného konfliktu zemí NATO s Ruskem, který počítá s nasazením desítek tisíc německých vojáků v Pobaltí a v Polsku. Dokument, ke kterému získal přístup nejprodávanější německý deník Bild, začíná ruskou mobilizací letos v únoru a končí bezprostřední hrozbou války v létě 2025.
Odstrašující Den X. Německá armáda má připravený scénář možného střetu s Ruskem
Politika
Nejméně čtyři ze společností, které prověřovali novináři Yle, vyšetřuje policie. Dvě z nich jsou podle americké vlády podezřelé z vývozu součástek používaných v bezpilotních letounech. Tyto firmy vlastní Francouz s bydlištěm ve Finsku, který je nyní ve vazbě.
Finské celní orgány na podzim 2023 uvedly, že zahájily více než 600 vyšetřování, které se týkají společností podezřelých z porušení protiruských sankcí.
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky Lagardeovou. Ta minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. Včera Trump drtivě zvítězil v republikánském hlasování v Iowě.
Lukáš Kovanda: Neprozíravá Lagardeová. „Šéfka eura“ se pustila do Trumpa
Názory
Rok 2023 přinesl mimořádný růst zhodnocení investic do akcií i dluhopisů. Jak na to navázat v roce 2024? Na to budou odpovídat odborníci v čele s viceguvernérkou České národní banky Evou Zamrazilovou na konferenci Investiční výhledy pořádané investiční společnosti EMUN. Ta se uskuteční již ve středu 17. ledna v Lobkowiczkém paláci a dostupná bude on-line na www.investicnivyhledy.cz či na byznysovém portálu newstream.cz, který je mediálním partnerem akce.
Jak správně investovat v roce 2024? Poradí odborníci z ČNB i globálních investičních titánů
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.