Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jaké změny nastávají u zelené karty v roce 2024?

Jaké změny nastávají u zelené karty v roce 2024?
iStock
Komerční spolupráce

Rok 2024 přináší motoristům řadu novinek. Některé z nich se týkají také tzv. zelených karet, tedy mezinárodního osvědčení, které stvrzuje, že vozidlo má sjednáno platné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení. Od letošního roku ji ale tuzemští řidiči už nemusí vozit s sebou ani ve fyzické podobě, ani ji mít uloženou elektronicky například v mobilu. Zelené karty ale tak úplně nezmizely. Jak to s nimi tedy od roku 2024 vlastně je?

Konec zelených karet neznamená konec povinného ručení

Zelená karta doznala změn již v průběhu uplynulých let — už delší čas bývala zpravidla bílá a v poslední době obvykle stačilo, aby ji řidiči při případné kontrole předkládali v elektronické verzi na displeji svých mobilních telefonů namísto její listinné podoby. Řidiči ostatně už několik let mají tradičně k dispozici (obvykle černobílou) elektronickou verzi zelené karty, kterou jim pojišťovny obvykle zasílají mailem. S novelou zákona o povinném ručení dochází k několika zásadním změnám, které se týkají rovněž způsobu, jakým řidiči prokazují sjednání povinného ručení. Tou nejvýraznější je, že zelenou kartu již nebude nutné mít fyzicky u sebe, a to ani v elektronické podobě. Tato změna vstoupí v platnost v průběhu roku 2024.

Od 1. ledna 2024 řidiči navíc při cestách po tuzemských silnicích u sebe nemusí mít ani řidičský průkaz, technický průkaz či třeba průkaz profesní způsobilosti řidiče. K prokázání totožnosti tak již řidiči nepotřebují žádné fyzické doklady — stačí když ke kontrole předloží mobilní aplikaci eDoklady. Veškeré nezbytné dokumenty nicméně samozřejmě musejí být platné. Další doklady a potřebné informace si příslušné orgány, které vás kontrolují, ověří v centrální databázi. A do budoucna tedy včetně platnosti vašeho povinného ručení.

Kryštof Kněžínek a Jakub Hotěk

Chcete elektroauto výhodně? Dva čeští studenti vymysleli, jak na to

Myšlenka na byznysprojekt vychází z obyčejného blogu o novinkách ze světa elektromobility. Kolem něj vznikla komunita nadšenců a nedlouho poté také firma - evropské online EV tržiště s názvem AutosEU Limited. „Chceme posouvat hranice možného ve světě elektromobility,“ říkají zakladatelé, čtyřiadvacetiletý Jakub Hotěk a o rok starší Kryštof Kněžínek.

Přečíst článek

Přesto i v roce 2024 zůstává zelená karta důležitým dokumentem, který obsahuje informace o vozidle a jeho zákonném pojištění. A i když u sebe zelenou kartu už muset mít nebudete, bez platného povinného ručení se neobejdete. Doporučujeme proto čas od času zkontrolovat, zda se neblíží konec platnosti pojistné smlouvy, či zda náhodou neskončila její platnost. Za jízdu bez platného povinného ručení můžete dostat ve správním řízení pokutu až ve výši 50 tisíc korun.

V zahraničí ovšem ani elektronická zelená karta nemusí stačit

Zcela bez zelené karty — papírové či alespoň elektronické — se ovšem obejdete pouze v tuzemsku, tedy na území České republiky, neboť přístup do databáze se všemi adekvátními informacemi mají pouze příslušné české orgány, především tedy Policie České republiky. V zahraničí navíc nemusí být dostatečným dokladem ani elektronická zelená karta. Při cestách za hranice tak ve vozidle raději mějte při sobě potvrzení ve fyzické, tedy papírové podobě, abyste například v případě nehody mohli jednoznačně prokázat, že máte náležitě sjednáno povinné ručení — například u Kooperativy. Zelená karta v autě vám tak zaručí, že se případná silniční kontrola obejde bez problémů doma i v cizině.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Dalibor Martínek: Řidičák by nyní neudělal ani zkušený řidič

Dalibor Martínek: Řidičák by nyní neudělal ani zkušený řidič. Stát opět utahuje šrouby

Přečíst článek
ilustrační foto

Změny v povinném ručení. Co vše se od dubna změnilo pro motoristy i všechna vozítka

Přečíst článek
Doporučujeme