Jako u snědeného krámu. Věřitelé farem budoucnosti o své peníze nadobro přišli

Za firmami, které fungovaly pod hlavičkou Future Farming a GFF, zůstaly dluhy v desítkách až stovkách milionů korun. Podle soudce Krajského soudu v Brně Jiřího Pitruna je velmi pravděpodobné, že věřitelé nic nedostanou. Řekl to po dnešním přezkumném jednání v případě konkurzu firmy Future Farming Invest II. Jednatel Ondřej Bartoš (jmenovec investora ze společnosti Credo Ventures) s insolvenčním správcem nekomunikuje a firma podle jeho dosavadních zjištění nemá žádný majetek stejně jako drtivá většina dalších sesterských firem, které vznikly jako emitenti dluhopisů.
Třicetiletý Bartoš s o osm let starším Martinem Podobou plánovali rozjet akvaponické zemědělství. Spočívalo v provázanosti chovu sumečků amerických a pěstování salátů v uzavřeném koloběhu pod střechou bez vlivu vnějších klimatických podmínek. Měli výzkumnou stanici v Kalech na Brněnsku a snažili se rozvinout farmu v Brně-Dolních Heršpicích. Prezentovali se i dalšími plány na rozvoj tohoto typu zemědělství na dalších místech republiky i na Slovensku a získávali pro něj peníze emisemi dluhopisů, avšak jejich plány zkrachovaly.
Firmy za sebou zanechaly dluhy a v majetkové podstatě je pouze vybavení stanice a farmy. Lidé jim prostřednictvím dluhopisů půjčili od tisíců po miliony korun. Firmy jsou součástí skupiny GFF, která se potýká s vysokým zadlužením. V insolvenci skončilo již víc než deset firem ze skupiny, některé z nich už jsou v konkurzu, s Bartošem je spojeno přes 40 firem.
Přezkumné jednání se dosud konalo s firmami GFF Asset a Future Farming Asset, ve druhém případě se dostavil právní zástupce dlužníka. K dnešnímu jednání se třetí firmou ze skupiny dnes nepřišel. Ve všech třech případech věřitelský výbor vyměnil insolvenčního správce, novým je brněnská společnost Indra-Šebesta a za výměnou stojí advokát Ladislav Vrubel, který zastupuje podstatnou část věřitelů. Na webových stránkách nabízí zkušenosti při vymáhání pohledávek a zastupování v případu firem skupiny GFF. Za ně si účtuje 4000 korun bez DPH. Uvádí také, že má stoprocentní úspěšnost při přiznávání pohledávek klientů, tedy že insolvenční správce a soudce pohledávku uznají. Zástupkyně Vrubelovy společnosti se s ČTK nechtěla bavit, omluvila se, že spěchá. ČTK se pokusila kontaktovat i Bartoše prostřednictvím sms, zatím bez reakce. Na webu skupiny GFF je v současnosti obecná e-mailová adresa a kontaktní formulář, v kontaktech nefiguruje jediné jméno. Stejné je to v kontaktech na webu firmy Future Farming.
Tři brněnské sesterské firmy, které nesou v názvu Future Farming, čelí návrhu na insolvenci kvůli nevyplaceným mzdám za březen a duben a kvůli tomu, že držitelům dluhopisů nevyplatily úroky a jistiny. Celkem jde o jednotky milionů korun, vyplývá z informací v insolvenčním rejstříku. Dále se tak nabalují problémy, jimž skupina GFF, do níž firmy patří, čelí již řadu měsíců. Důvodem je nezvládnutý rozvoj akvaponických farem.
Farmy budoucnosti si napůjčovaly miliardu. Nyní na ně udeřili nervózní věřitelé
Zprávy z firem
Jste majitelem dluhopisů společnosti Future Farming a potýkáte se s obtížemi při vymáhání svých investic? Situace kolem společnosti Future Farming a nesplácení pohledávek může vyvolávat obavy a otázky ohledně budoucnosti vašich investic. Dlouhodobé nesplácení závazků vůči věřitelům Future Farming doporučujeme řešit co nejdříve.
Vymáhání pohledávek Future Farming
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.