Jakých změn (ne)dostálo územní plánování, shrnují právníci
Nejnovější díl podcastu Právo k Ranní Kávě se věnuje oblasti územního plánování. Zástupci právní kanceláře PRK Partners v něm rozebírají, jakých změn (ne)dostálo územní plánování v novém stavebním zákoně, co a jak by šlo zlepšit a jaké výhody může přinést správně nastavený právní rámec územního plánování.
V dnešním díle Práva k Ranní Kávě přivítá moderátor Martin Frolík advokáta a partnera AK PRK Partners a také starostu obce Podolanky, Romana Pečenku. Společně se pobaví o problematice územního plánování, a to nejen v intencích nového stavebního zákona.
Problematika územního plánování je, svým způsobem neprávem, upozaďována před problematikou (lidem bližšího) stavebního řízení. Obé ale nemůže existovat bez sebe a obě roviny stavebního práva se vzájemně ovlivňují. Územní plánování je navíc i svým způsobem klíčový finanční nástroj zejména obcí, ale i krajů a státu, který stačí jen vhodně použít nejen pro budoucí zastavování sídel.
Druhá část podcastu, který vzniká ve spolupráci s AK PRK Partners, je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury.
Advokátka Kristýna Faltýnková tak přiblíží například návrh novely Ústavy, kterou se mají rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, zavést dobrovolný klouzavý mandát poslance, upravit podmínky ústavní žaloby Senátu nebo změnit způsob jmenování členů Bankovní rady ČNB. Dále pak Faltýnková posluchače seznámí s návrhem novely zákona o NKÚ, nebo návrhem novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, upravující problematiku provozu automatizovaných vozidel.
Z judikatury pak advokátka shrne v pořadí tři rozhodnutí Nejvyššího soudu, a to rozhodnutí sp. zn. 23 Cdo 1190/2024, týkající se problematiky platnosti ujednání o úrocích z prodlení. Dále pak rozhodnutí sp. zn. 29 Cdo 1145/2023 k zajištění spotřebitelského úvěru blankosměnkou a rozhodnutí sp. zn. 24 Cdo 2007/2024, které se týká opatrovníka projevujícího poslední vůli opatrovance.
Dále Faltýnková posluchače seznámí se třemi nálezy Ústavního soudu. První (sp. zn. I. ÚS 2558/24) se týká záruky za dovršení nápravy odsouzeného. Druhý (sp. zn. II. ÚS 1703/24) pak požadavků na vyrozumění o nevyhovění návrhu na zastavení trestního stíhání, a konečně nález (sp. zn. I. ÚS 3241/23) k vymahatelnosti práv cestujících v letecké dopravě.
Podcast Právo k Ranní Kávě vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners. Poslechnout si ho můžete v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Kanál Newstream Podcasty je na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

Dnešní díl podcastu Právo k Ranní Kávě se věnuje advokátním úschovám. Jaké jsou prostředky zvyšující transparentnost advokátních úschov, jaké jsou povinnosti advokáta a pravomoci České advokátní komory v souvislosti s advokátními úschovami nebo to, jak klienti sami mohou přispět k tomu, aby o svůj majetek v úschově nepřišli.
Právníci radí: Co dělat, abyste nepřišli o majetek v advokátní úschově
Zprávy z firem
V nejnovějším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na novelu zákona ALM (proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Novela rozšiřuje okruh povinných osob. Na koho se nově vztahuje, jaké povinnosti musejí tyto subjekty v oblasti identifikace a kontroly klientů provádět a co jim hrozí, když zákon poruší?
Jaké hlavní změny přináší novela zákona proti praní špinavých peněz? Odpovídají právníci
Zprávy z firem
Obstrukce při povolování staveb stojí peníze developery i celou ekonomiku. Řízení trvá klidně patnáct let, když se stavba vláčí po soudech. Řešení by přitom podle členů Realitního Clubu bylo jednoduché: zatížit podání námitky finanční kaucí.
Češi jsou rození kverulanti. Stavební obstrukce by šlo vyřešit lehce, shodují se odborníci
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.