Transakce roku. Výrobce mikroskopů Tescan bude patřit americkému investičnímu obru
Novým většinovým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stala globální investiční společnost Carlyle původem z USA. V tomto odvětví investuje dlouhodobě a výkonný ředitel Vladimir Lasocki Tescan zmínil jako posledního nezávislého hráče na trhu, uvedl ve společné tiskové zprávě obou firem. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily. Podle listopadové zprávy Hospodářských novin by to mělo být mezi sedmi a devíti miliardami korun a jde o jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu.
Tescan vznikl v roce 1991, Brno bylo již tehdy jedním z center elektronové mikroskopie. Je jedním z předních světových vývojářů a dodavatelů různých typů elektronových mikroskopů, v roce 2013 se sloučila s firmou Orsay Physics. Nyní má okolo 750 zaměstnanců ve 14 závodech po celém světě včetně dvou brněnských.
Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství
Zprávy z firem
Carlyle investuje ve třech různých oborech a její aktiva činila letos ke konci září 369 miliard dolarů (8,4 bilionu korun), zaměstnává 2100 lidí.
Tržby přes 2,5 miliardy korun
Přístroje vyráběné v Tescanu slouží vědcům k pokročilé analýze materiálů pro průmyslové, výzkumné i vývojové aplikace. Mezi zákazníky patří organizace z veřejného i soukromého sektoru. Loňské tržby společnosti se meziročně mírně zvýšily na 2,5 miliardy korun a zisk klesl o dvě třetiny na 47 milionů korun. Ze zahraničí firmě plynulo 97 procent tržeb. Dceřiné společnosti má podnik v USA, Číně, Velké Británii, Francii, Belgii, Brazílii nebo Německu.
Carlyle chce podpořit další růst společnosti, spolupracuje s technologickými společnostmi, jako jsou Cameca a Envea. „Naše společnost má značné zkušenosti s růstem a internacionalizací předních evropských technologických podniků," řekl Lasocki. Podle výkonného ředitele Tescanu Jaroslava Klímy je investor ideálním partnerem pro další růst.
Nadnárodní loterijní společnost Allwyn AG, která patří do skupiny KKCG českého podnikatele Karla Komárka, vstupuje na americký trh. S kanadským penzijním fondem Ontario Teachers' Pension Plan se dohodla, že od něj převezme firmu Camelot LS Group. Finanční podmínky transakce firmy nezveřejnily.Americký sen. Komárkův Allwyn bude prodávat štěstí za oceánem
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.