Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Transakce roku. Výrobce mikroskopů Tescan bude patřit americkému investičnímu obru

Zaměstnanec společnosti Tescan při montáži mikroskopu 14. listopadu 2019 v původním závodě firmy v Brně-Kohoutovicích.
ČTK
 ČTK

Novým většinovým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stala globální investiční společnost Carlyle původem z USA. V tomto odvětví investuje dlouhodobě a výkonný ředitel Vladimir Lasocki Tescan zmínil jako posledního nezávislého hráče na trhu, uvedl ve společné tiskové zprávě obou firem. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily. Podle listopadové zprávy Hospodářských novin by to mělo být mezi sedmi a devíti miliardami korun a jde o jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu.

Tescan vznikl v roce 1991, Brno bylo již tehdy jedním z center elektronové mikroskopie. Je jedním z předních světových vývojářů a dodavatelů různých typů elektronových mikroskopů, v roce 2013 se sloučila s firmou Orsay Physics. Nyní má okolo 750 zaměstnanců ve 14 závodech po celém světě včetně dvou brněnských.

Olympus (ilustrační foto)

Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství

Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.

Přečíst článek

Carlyle investuje ve třech různých oborech a její aktiva činila letos ke konci září 369 miliard dolarů (8,4 bilionu korun), zaměstnává 2100 lidí.

Tržby přes 2,5 miliardy korun

Přístroje vyráběné v Tescanu slouží vědcům k pokročilé analýze materiálů pro průmyslové, výzkumné i vývojové aplikace. Mezi zákazníky patří organizace z veřejného i soukromého sektoru. Loňské tržby společnosti se meziročně mírně zvýšily na 2,5 miliardy korun a zisk klesl o dvě třetiny na 47 milionů korun. Ze zahraničí firmě plynulo 97 procent tržeb. Dceřiné společnosti má podnik v USA, Číně, Velké Británii, Francii, Belgii, Brazílii nebo Německu.

Carlyle chce podpořit další růst společnosti, spolupracuje s technologickými společnostmi, jako jsou Cameca a Envea. „Naše společnost má značné zkušenosti s růstem a internacionalizací předních evropských technologických podniků," řekl Lasocki. Podle výkonného ředitele Tescanu Jaroslava Klímy je investor ideálním partnerem pro další růst.

Allwyn, která patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, vstupuje na americký trh.

Americký sen. Komárkův Allwyn bude prodávat štěstí za oceánem

Nadnárodní loterijní společnost Allwyn AG, která patří do skupiny KKCG českého podnikatele Karla Komárka, vstupuje na americký trh. S kanadským penzijním fondem Ontario Teachers' Pension Plan se dohodla, že od něj převezme firmu Camelot LS Group. Finanční podmínky transakce firmy nezveřejnily.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Evropa má problém. Německo, motor Evropy, ztrácí výkon a paktuje se s Čínou

Přečíst článek
Doporučujeme